Hlavní navigace

Česká televize představuje programové projekty, schválené novým vedením

[Tisková zpráva] Česká televize dnes představila výběr schválených programových projektů, na jejichž výrobě bude pracovat v letošním roce. Ke spolupráci přizvala respektované tvůrce a autory, jako jsou Robert Sedláček, Vít Klusák a Filip Remunda, Tereza Vrabelová, Břetislav Rychlík, Lucie Konečná nebo Jan Pachl. Realizace těchto projektů odpovídá snaze České televize v čele s Petrem Dvořákem otevřít se novým autorům, námětům, žánrům i způsobům zpracování.

Sdílet

Rozhodnutím o realizaci dnes představených programových projektů chce Česká televize „učinit KROK kupředu“ k naplnění svého poslání služby veřejnosti, jak jej definoval generální ředitel Petr Dvořák ve svém kandidátském projektu. Splňují totiž všechna v něm obsažená kritéria: Kvalitu, Respekt, Odvahu i Kreativitu, tedy aspekty nutné pro naplnění základních charakteristik, jimiž se Česká televize odliší od komerčních protějšků.

„Věřím, že dnešek je jen začátek cesty, jíž se chce Česká televize do budoucna ubírat. Chceme být otevření kreativním podnětům, a to jak zevnitř televize, tak vůči externím tvůrcům a nabízet tak veřejnosti původní tvorbu v rozsahu a kvalitě, jež odpovídají roli a významu České televize,“ řekl v rámci dnešního setkání s tvůrci Petr Dvořák, generální ředitel ČT.

Dalším důležitým cílem, který si vedení v čele s Petrem Dvořákem vytyčilo, je otevřenost a transparentnost v rozhodování o námětech. Proto byla vytvořena tzv. Programová rada, která na svých pravidelných týdenních zasedáních posuzuje a schvaluje nabízené projekty, a to včetně jejich rozpočtů. Kromě transparentnosti stojí za fungováním programové rady i snaha nastavit veškeré procesy tak, aby bylo vedení ČT schopno efektivně posoudit všechny projekty, které do ČT přicházejí. Od 1. 12. 2011 eviduje oddělení vývoje České televize 375 námětů.

Aby byl systém Programové rady plně funkční, je potřeba nastavit princip tvůrčích producentských skupin, který je v současnosti zaváděn, a pro nějž hledá ČT tvůrčí šéfy v rámci výběrového řízení. Vybrané kandidáty chce vedení České televize vyhlásit do 15. března. Producentské tvůrčí skupiny s definovanou programovou specializací budou vyvíjet a aktivně vyhledávat projekty na základě schválené programové strategie jak celé České televize, tak i jednotlivých kanálů.

Nové programové projekty České televize
Projekt České století je založen na bázi otevřené dramatické série, rozkrývající tabu klíčových událostí našich moderních dějin. Každý díl mapuje sérii napínavých konfliktů, jejichž důsledky se dramaticky promítly do života lidí a ovlivňovaly směřování našeho národa na dlouho dopředu. Třídílný cyklus České století sleduje historické osobnosti v momentech, kdy se musely rozhodovat s osudovými důsledky pro všechny, včetně jich samotných. Nejedná se rekonstrukci historických dějů, ale o dramatizaci situací, ve kterých tehdejší slavné osobnosti prožívaly pochyby, odhodlání i strach. Osobnost autora Pavla Kosatíka a spoluautora a režiséra Roberta Sedláčka zaručuje originální pojetí významných historických momentů našich dějin.

Cyklus televizních filmů s názvem Nevinné lži navazuje na tvorbu renomované autorky a režisérky Terezy Vrabelové (Soukromé pasti) a přináší aktuální společenská témata a fenomény, nahlížená autorskou optikou respektovaných scénáristických, režisérských a hereckých osobností. Jednotlivé příběhy různých žánrů spojuje téma lži, která zamotala život hlavních hrdinů a jejich blízkých. K účasti na projektu Nevinné lži oslovují autoři výrazné herecké osobnosti, např. Aňu Geislerovovou, Jiří Langmajera, Ivana Trojana, Michala Dlouhého, Danielu Kolářovou, Lukáše Vaculíka, Terezu Brodskou a další.

Televizní seriál Ententýky scénáristky Lucie Konečné je typem moderní dramatické produkce, která chce oslovit dnešní generaci třicátníků a čtyřicátníků. Tón vyprávění bude slovy autorky svou lehkostí a svěžestí vycházet v tom nejlepším ze série Sex ve městě se zásadním rozdílem, kdy hlavní hrdinky neřeší jen sex, ale i děti a rodinu. Seriál vypráví o čtveřici žen a jednom muži na mateřské dovolené, které dohromady spojilo pískoviště. Toto prostředí funguje jako základna. Každý z pětice má svůj vlastní, dramatický, zábavný a občas i dojemný příběh. Důraz je kladen na zajímavé dialogy a humor. V hlavních rolích se objeví, Jitka Schneiderová, Filip Blažek, Kateřina Hrachovcová, Filip Čapka, Zuzana Kajnarová, Lucie Zedníčková a další.

Cirkus Bukowsky je koncipován jako dvanáctidílná série kriminálních příběhů, v nichž je hlavní hrdina NESTOR BUKOWSKY zmítán nepřízní osudu a úkladných intrik. Z nevinně vypadající sebevraždy se v úvodním díle vyklube hned série vražd, pokaždé nepřímo směřujících k hlavní postavě. Série sází na vyprávění děje v noirové atmosféře, jak vystřižené z postmoderního komiksu, nechybí černý humor, nadsázka a paradoxní situace. Hlavní role Nestora Bukowského byla napsána na tělo charismatickému Pavlu Řezníčkovi, postavu podivínského právníka s cirkusovou minulostí ztvární Bob Klepl, v dalších rolích se objeví Vanda Hybnerová, Nela Boudová, postavu mrazivého kriminalisty Kuneše ztvární Martin Pechlát. Režisérem je mladý talentovaný autor Jan Pachl.

Série pěti situačních autorských dokumentů tvůrčí dvojice Vít Klusák a Filip Remunda s názvem Český žurnál reflektuje hlavní události roku 2012, které se ocitly na předních stranách novin a v zájmu televizního zpravodajství. Každý z filmů se zabývá silným sociálním tématem a jeho širšími společenskými a politickými souvislostmi. Témata jsou zpracována bez dobových předsudků, cílem je vyprovokovat diváka k možnosti změny stereotypního přístupu ke skutečnosti.

Dokumentární cyklus Fenomén underground se snaží zachytit fenomén, který byl v Československu naprosto originální a svérázný. Vznik tohoto cyklu, jehož autorem je František Čuňas Stárek, někdejší disident a vydavatel undergroundového časopisu VOKNO, byl inspirován nedávnými odchody klíčových postav českého undergroundu: Václava Havla, Josefa Škvoreckého, Ivana Martina Jirouse, Věry Jirousové, Olgy Stankovičové, Markéty Fialkové a Jarmily Bělíkové. Kromě zmapování životního stylu a kultury sleduje série 42 dokumentů také zápas o lidskou svobodu, nezávislost a demokracii v tehdejším Československu. Na dokumentárním cyklu se budou podílet celkem čtyři režiséři: Jana Chytilová, Jiří Fiedor, Václav Křístek a Břetislav Rychlík, který je spoluautorem projektu.

Jak jsme viděli rozpad státu, ve kterém jsme společně žili od roku 1918? Na to odpovídá dokumentárně publicistický cyklus Sbohem, Československo, jehož záměrem není přesné mapování historických událostí a rozhodujících jednání, která vedla až k rozpadu tehdejšího Československa, ale spíše publicisticko-dokumentární zachycení okamžiků, přímých výpovědí, srovnání pocitů „tenkrát“, před 10 lety a nyní, po 20 letech. Autorem projektu je Čestmír Franěk, scénářů a režie se ujmou Jiří Podlipný, Vladimír Kučera, Václav Křístek, Jiří Fiedor, Ivan Stehlík.