Hlavní navigace

Česká televize přeje Ivě Janžurové k narozeninám: Všechno nejlepší!

[Tisková zpráva] Všechno nejlepší k sedmdesátinám Ivě Janžurové popřejí kolegové, přátelé a zejména diváci 21. května v zábavném pořadu na ČT1 od 20:00. Poté mohou opět obdivovat její herecké umění v lyrické filmové komedii režisérky Alice Nellis Ene bene a 25. května na ČT2 od 11:00 pak v televizní komedii Jestli jednou odejdu v režii Františka Filipa.

Sdílet

„Iva Janžurová. Ona se vyznačuje tím, že je intelektuální osobnost, a přitom je současně schopná ztvárnit roli dívky, která tak říkajíc je ze samoobsluhy a my tomu věříme. Je ochotná přistoupit na to, že se bude i v té roli jakoby sama zesměšňovat. Ženská komička, kominda, je ve světové kinematografii velice vzácná. Ona v sobě odhalila to, co je vůbec nejcennější na hereckém projevu, to je schopnost toho tragikomického rozkmitu. Já si myslím, že bylo ohromné štěstí, že jsme ji měli a je veliké štěstí, že ji máme, takže v tom je vlastně moje poděkování i blahopřání,“ říká Zdeněk Mahler. Svět ČT, Všechno nejlepší (video bonusy) www.ceskatele­vize.cz/program

sobota 21. 5. ČT1
20:00 Všechno nejlepší (premiéra)
Obvyklé i neobvyklé dárky, vzpomínky, přání a pozdravy Ivě Janžurové (*19. května 1941) předají kolegové a přátelé, režiséři František Filip, Václav Vorlíček a Dušan Klein, herci Petr Nárožný, Miroslav Donutil, Jana Boušková, Eva Holubová, Luděk Sobota, Naďa Konvalinková, Vanda Hybnerová, Jiří Lábus, Zuzana Bydžovská, Stanislav Zindulka, Boris Hybner a další. Kromě ukázek z nepřeberného množství filmových a televizních rolí Ivy Janžurové zazní v pořadu také hudební dárky Věry Špinarové, skupiny Kryštof a dalších. Slavnostním večerem provází Saša Rašilov. Režie Petr Soukup.

21:20 Ene bene (2000)
je lyrická komedie o nepodstatných věcech, které se stávají podstatnými a naopak. Odehrává se během dvou dnů a jedné noci na malém městě v době voleb do místního zastupitelstva. Za roli agilní matky, nadšené příznivkyně a členky volebního štábu jednoho z kandidátů, manželky nemocného a apatického muže, který se jí na truc rozhodne volby ignorovat, a matky studentky Jany, jež se stává členkou volební komise – Iva Janžurová získala ocenění za Nejlepší herecký výkon na MFF v Soči.

Herečka, která mj. zazářila v takových filmových skvostech jako Svatba jako řemen (režie Jiří Krejčík), Světáci (režie Zdeněk Podskalský) či Petrolejové lampy (režie Juraj Herz), je také držitelkou Českého lva za nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli ve filmu Co chytneš v žitě (1998, režie Roman Vávra, koprodukční film ČT) a za hlavní roli ve snímku Výlet (2002, režie Alice Nellis, koprodukční film ČT), Ceny Alfréda Radoka (1998) za roli Winnie ve hře Šťastné dny (Národní divadlo) a Ceny Thálie 1998 v oboru Činohra.

V koprodukčním filmu ČT Ene bene dále hrají: L. Suchařípa, E. Holubová, T. Remundová, V. Javorský a další. Kamera Ramunas Greičius. Scénář a režie Alice Nellis. Snímek získal mnohá ocenění na zahraničních (San Francisco, Bergamo, Vancouver) a českých filmových festivalech.

středa 25. 5. ČT2 11:00 Jestli jednou odejdu
Iva Janžurová v komediální roli matky, která se vzbouří proti sobectví své rodiny (1985). Dále hrají: V. Brabec, H. Maciuchová, R. Brzobohatý, S. Zázvorková, P. Zedníček, J. Císler, Z. Bydžovská, T. Vacek, J. Kodet, P. Vojáčková a D. Vávrová. Scénář Bohumila Zelenková. Kamera Petr Polák. Režie František Filip.

www.ceskatele­vize.cz/program