Česká televize připomene 100. výročí Divadla na Vinohradech

[Tisková zpráva] Česká televize je hlavním mediálním partnerem 100. výročí Divadla na Vinohradech, především formou vysílání celostátní spotové kampaně. Sté jubileum připomíná prostřednictvím svých zpravodajských, publicistických a kulturních pořadů na ČT1, ČT2 a ČT24 a zvláště pak v sobotu 24. 11. Úsměvy Divadla na Vinohradech na ČT1 od 16.45 a inscenací Jindřich IV. s M. Kopeckým v hlavní roli (1968) na ČT2 od 20.00 a v neděli 25. 11. Večerem na téma... Divadlo na Vinohradech na ČT2 od 20.00 hodin.

Sdílet

24. 11. ČT1 16.45 Úsměvy Divadla na Vinohradech
V roce 1907 bylo na Královských Vinohradech otevřeno divadlo, které dostalo do vínku především konkurovat Národnímu divadlu. Členy souboru tohoto divadla byli a dodnes jsou populární herci, oblíbené herečky, zkrátka významné osobnosti. Jaromír Hanzlík si s některými členy souboru popovídá o dnešním stavu vinohradského divadla, o uměleckých plánech i o minulosti divadla, na jehož úspěšné tvorbě se i sám podílel.

24. 11. ČT2 20.00 Legendy českého divadla: Jindřich IV.
Miloš Kopecký v titulní roli Pirandellovy mistrovské psychologické hry. Kultovní inscenace Divadla na Vinohradech (1968). Dále hrají: J. Jirásková, I. Janžurová, Z. Řehoř, O. Brousek, V. Brodský, J. Hanzlík, P. Haničinec, J. Schánilec a další. Kamera A. Navara. Režie V. Hudeček.

Jindřichem IV. je zde míněn německý císař, žijící v létech 1050–1106, který své spory s papežem Řehořem VII. musel nakonec řešit kajícnou cestou do Canossy. Ten ale ve hře nevystupuje. Je zde pouze muž, který se za něho vydává. Neznáme ovšem jeho jméno. Kdo je ve skutečnosti? A co je realita a co zdání?

25. 11. ČT2 20.00 Večer na téma… Divadlo na Vinohradech

20.00 Vinohradský příběh
Dokument ke 100. výročí významného českého divadla. Scénář J. Žák. Kamera a režie M. Kubala.

Ve 20. letech minulého století vyšla kniha Vinohradský případ. Napsal ji dramatik a bývalý ředitel Vinohradského divadla Václav Štech. A vyřídil si v ní účty se všemi, s nimiž se kdysi v tomto divadle rozešel ve zlém. Dokument Jiřího Žáka a Martina Kubaly se jmenuje podobně. Záměrně. Nevypráví však o tom, co lidi rozděluje, ale co je spojuje. V jejich příběhu je to budova Divadla na Vinohradech, která se 24. listopadu dožívá sta let a která kromě ústrků, křiv, a někdy i větších než obvykle, zažila také hvězdná období uměleckých výbojů a plného hlediště.

20.55 Příběh knihy kostýmů
V čem se v průběhu století hrálo na Vinohradech divadlo (1996). Připravil O. Kepka.

Paní Mottlová pracuje v Divadle na Vinohradech celý život. Nechá nás nahlédnout do starých knih, kam ona i její předchůdci pečlivě zapisovali všechny role a jejich představitele a ke každé z nich přiřazovali kostým, s nejmenšími podrobnostmi, použitý materiál, přezky a knoflíky… Listováním v těch knihách se oživují vzpomínky na dávné inscenace, na režiséry, herce a všechny lidi, kteří divadlem procházeli. O svých zážitcích budou vyprávět i současní členové Divadla na Vinohradech. Spolu s nimi budeme mít příležitost poznat i divadelní šatnu v dramatických okamžicích právě probíhajícího představení hry Franze Werfela Jakobowski a plukovník.

21.10 Jak se dělá divadlo
Malý televizní příběh na motivy Karla Čapka (1969). Hrají: M. Kopecký, V. Brodský, M. Růžek, J. Jirásková, J. Pleskot, J. Brejchová, V. Sloup, L. Roubíková, J. Šlitr a další. Kamera J. Šámal. Scénář a režie J. Pokorná.

21.40 GEN Vlastimil Brodský očima Jana Špáty
Portrét velkého českého herce (1994). Vlastimil Brodský byl členem Vinohradského divadla v letech 1948 až 1984. První dva roky tvořil pod vedením Jiřího Frejky, další velkou plodnou éru zde zažil v šedesátých letech pod vedením Františka Pavlíčka. Za čtyřicet let na této divadelní scéně vytvořil stovky postav, z nichž nezapomenutelnými se staly například titulní role ve hře Pavla Kohouta August August, august, Bondy ve Válce s mloky a Alquist v R.U.R. Karla Čapka.

Více informací: www.ceskatele­vize.cz/program

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).