Hlavní navigace

Česká televize připomene osobnost Josefa Škvoreckého

[Tisková zpráva] Spisovatel a nakladatel Josef Škvorecký zemřel v kanadském Torontu ve věku 87 let. Jednu z nejvýznamnějších, světově proslulých, osobností moderní české literatury připomene Česká televize na ČT2 dnes 3. 1. ve 20:50 hodin dokumentem Gentleman Josef Škvorecký a zítra 4. 1. ve 21:30 hodin publicistickým pořadem Krásný ztráty. Oba pořady zařazuje Česká televize do vysílání mimořádnou programovou změnou.

Sdílet

Úterý I 3. 1. 2012 I ČT2 I 20:50 I Gentleman Josef Škvorecký
Vzpomínka na světově významného českého spisovatele a exilového nakladatele, který nás opustil ve věku osmdesáti sedmi let (2007). Scénář a režie Petr Kaňka.

Josef Škvorecký patří ke světově nejznámějším českým spisovatelům. Během svého exilu vrostl také organicky do kanadské kultury, byl významným pedagogem na torontské univerzitě a společně se svou ženou, Zdenou Salivarovou, vedl nakladatelství Sixty-Eight Publishers. Režisér Petr Kaňka se za nimi vypravil za oceán a natočil film – spočinutí. Zrekapituloval samozřejmě přelomová literární díla, ale nejpřesněji filmem pojmenoval životní situaci manželů, kteří se respektují, a kteří přes všechnu slávu zůstali zcela osamoceni. Jen se svými vzpomínkami na bohatý a bouřlivý život.

Středa I 4. 1. 2012 I ČT2 I 21:30 I Krásný ztráty
Dva dávní přátelé: spisovatel Josef Škvorecký s jazzovým teoretikem a organizátorem Lubomírem Dorůžkou v baru u Michala Prokopa. Režie Jiří Věrčák.

Legendárního českého romanopisce Josefa Škvoreckého nespojovalo s Lubomírem Dorůžkou, otcem celé jedné generace hudebních kritiků, jen dlouholeté přátelství. Pojila je také láska k jazzu. Ani jednomu z nich se však nenaplnila touha stát se špičkovým jazzovým hudebníkem. Rozhodli se proto svému oblíbenému hudebnímu žánru alespoň sloužit v oblastech, v nichž je osud mimořádným talentem obdaroval. A tak se jazz táhne jako červená nit celou rozsáhlou literární tvorbou Josefa Škvoreckého, stejně tak jako publicistickou a organizátorskou aktivitou Lubomíra Dorůžky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).