Hlavní navigace

ČT protestuje proti uvěznění a šikaně členů svého štábu v Izraeli

[Tisková zpráva] Šéfredaktor zpravodajství České televize Michal Petrov dnes odesílá ministrovi zahraničních věcí České republiky Janu Kohoutovi žádost o protestní nótu v souvislosti se zadržením reportérů ČT na palubě humanitárního konvoje mířícího do Gazy a přepadeného izraelskými vojáky. Obětí tohoto násilného činu se stali zkušený reportér Petr Zavadil a kameraman Jan Línek, kteří putovali do Gazy s cílem přinést původní a autentické zpravodajství o této mimořádně důležité mezinárodní události.

Sdílet

Česká televize vyslala svůj zpravodajský štáb v reakci na nabídku organizátorů humanitárního konvoje. Účast reportérského týmu podmínila tím, že bude moci jako nezávislé médium svobodně natáčet naprosto cokoliv. „Přítomnost štábu České televize na jedné lodi s propalestinskými aktivisty není v žádném případě důkazem příklonu k jedné ze stran blízkovýchodního konfliktu. Nejen osoba zkušeného zpravodaje, ale i vnitřní politika Redakce zpravodajství České televize, která v maximální možné míře ctí hodnoty jako nestrannost a nezaujatost, jsou dostatečnými zárukami objektivního a vyváženého přístupu k dané události“, dodává šéfredaktor RZ Michal Petrov.

Členové reportérského týmu ČT se spolu s dalšími lidmi na lodích stali z neděle na pondělí ještě v mezinárodních vodách terčem útoku izraelských bezpečnostních sil a následně i velmi nevybíravého zacházení ze strany izraelských orgánů. S konečným stanoviskem ČT vyčká až do návratu zpravodaje Petra Zavadila. Zatím se vrátil pouze kameraman Jan Línek, jenž byl podle vlastního svědectví v izraelské věznici nucen k podepsání deportačního protokolu a vystaven hrubému a vulgárnímu jednání. Reportérům byly rovněž odebrány všechny osobní věci včetně mobilních telefonů. Izraelské orgány zabavily i natáčecí techniku a natočený materiál. Česká televize vede jednání o navrácení těchto věcí, ale není jisté, zda k němu skutečně dojde. Poděkování chce Česká televize v této souvislosti vyjádřit českému konzulátu, který sehrál pozitivní roli při snahách o propuštění členů štábu ČT z izraelské vazby.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).