Hlavní navigace

Česká televize slaví 80. narozeniny filmového režiséra Miloše Formana

[Tisková zpráva] Jeden z největších filmových režisérů současnosti Miloš Forman se 18. února dožije 80 let. Česká televize připravila k životnímu jubileu tohoto výjimečného umělce, který byl roku 1997 oceněn Českým lvem za dlouholetý umělecký přínos českému filmu, reprezentativní průřez jeho filmovou tvorbou od šedesátých let do současnosti. Televizní přehlídka z díla Miloše Formana začne 5. února na ČT1 filmem Konkurs a skončí 19. února rovněž na Jedničce snímkem Lásky jedné plavovlásky. Diváci si také budou moci připomenout život a dílo Miloše Formana v jeho nejnovějším portrétu s názvem Miloš Forman – americká léta, ve kterém kormě Miroslava Ondříčka vypráví také třeba Michael Douglas nebo Woody Harrelson.

Sdílet

ČT1 I neděle 5. února I 17:05 I Film pro pamětníky: Konkurs (1963) I Než hrát falešně, to radši nehrát vůbec. Přehlídka talentů a antitalentů v režisérově filmovém debutu.

ČT2 I čtvrtek 9. února I 15:00 I Byl jednou jeden film: Přelet nad kukaččím hnízdem I francouzský dokument (2011) I Legendární díla světové kinematografie a jejich tvůrci v kontextu doby. Dokument o tom, jak se kniha Kena Keseyho Vyhoďme ho z kola ven dostala do rukou filmového režiséra Miloše Formana.

ČT1 I neděle 12. února I 17:00 I Film pro pamětníky Černý Petr (1963) I Film o dospívání mladého chlapce, který si jen obtížně hledá své místo v životě.

ČT2 I pondělí 13. února I 20:55 I Filmoví velikáni: Přelet nad kukaččím hnízdem (1975) I Filmový Oscar za režii a další ceny. Filmová adaptace slavného románu Kena Keseyho. Profesionální karetní hráč Mc Murphy hraje pomateného, aby se vyhnul vězení. Jeho představa poklidného života v psychiatrické léčebně je však konfrontována s despotickými praktikami vrchní sestry.

ČT2 I středa 15. února I 20:00 I Český dokument: Miloš Forman (2009) I Kdo by neznal filmy Hoří, má panenko, Vlasy, Amadeus? Jejich tvůrce, který proslavil pražskou filmovou školu ve světě, se dožívá osmdesátky.

ČT2 I pátek 17. února I 21:05 I Filmoví velikáni: Amadeus (1984) I Historický snímek ověnčený 8 Oscary prezentuje strhující drama závisti, žárlivosti, intrik a vášnivé lásky k hudbě. Konfrontuje vycházející hvězdu rakouského hudebního nebe konce 18. století Wolfganga Amadea Mozarta a císařova dvorního skladatele Salieriho, který se snaží vyzrát nad talentovaným mladíkem.

ČT2 I sobota 18. února I 20:55 I Dokumentární klub: Miloš Forman – americká léta I Nejnovější portrét světoznámého českého režiséra v britském dokumentu. Forman vypráví o tom, jak chtěl od dětství dělat „cokoliv v šoubyznysu“, jak se přihlásil na tři vysoké školy, aby se vyhnul vojně a nakonec byl přijat na scenáristiku na FAMU. Vzpomíná na světoznámého kameramana Miroslava Ondříčka, s nímž vytvořili tvůrčí tandem, ačkoliv měl Ondříček původně Formanovi jen poradit, jak se dává do kamery film. Michael Douglas zase v dokumentu hovoří o tom, jak při Přeletu nad kukaččím hnízdem bylo obtížné obsadit roli tzv. Velké sestry, protože žádná velká herečka nechtěla hrát potvoru. Fletcherová jí poté pojala jako andělskou mrchu. Forman vzpomíná i na to, že o roli Amadea se ucházelo mnoho slavných herců, ale jemu šlo o neznámé tváře. Zmiňuje se i o tom, jak během filmování v Praze bydlel ve starém paláci, kde bydlely i dvě stařičké šlechtičky, které byly stejně jako on pod trvalým dohledem Státní bezpečnosti.

ČT1 I sobota 18. února I 22:10 I Lid versus Larry Flint (1996) I Film oceněný Zlatým glóbem. Původně majitel striptýzových barů a později úspěšný vydavatel a boháč Larry Flynt vydělal na pornografii, ale musel vést tvrdý boj se zastánci konzervativní morálky. U soudu byl dokonce postřelen najatým atentátníkem, ale svou při založenou na právu na svobodu slova vyhrál.

ČT1 I neděle 19. února I 17:10 I Film pro pamětníky: Lásky jedné plavovlásky (1965) I …A byli spolu šťastni až do rána. Mladá hrdinka (Hana Brejchová) touží po prožití pravé lásky, ale je příliš nezkušená na to, aby nepodlehla lichotkám a prázdným slibům.