Česká televize v úterý 31. května 2011 rozšíří svou síť 1 o dva digitální dokrývače. Celkem tak bude v provozu již 61 digitálních vysílačů malého a 26 velkého výkonu, které šíří multiplex veřejné služby.
Po vyhodnocení dalších výsledků kontrolních měření a na základě standardní metodiky pro dokrývání digitálního zemského vysílání Česká televize rozhodla o vybudování digitálních vysílačů malého výkonu v Broumově na Náchodsku a ve Strání na Uherskohradišťsku.
Digitální opakovač ČT Broumov – Hvězda bude uveden do řádného provozu v úterý 31. května 2011. Vysílat bude v horizontální polarizaci na 40. kanálu (v rámci jednofrekvenční sítě SFN s digitálním vysílačem ČT velkého výkonu Trutnov – Černá hora). Stejně tak v úterý 31. 5. 2011 začne vysílat digitální převaděč ČT Strání – Dubina, a to v horizontální polarizaci na 43. kanálu.
Česká televize upozorňuje, že u nově spouštěných digitálních opakovačů (v tomto případě Broumov – Hvězda) může za nepříznivých místních podmínek během několika dnů až týdnů po spuštění dojít k úpravě vysílací technologie z opakovače na převaděč, a tím ke změně vysílacího kmitočtu. ČT proto doporučuje počítat s touto možností při případných úpravách systémů společných televizních antén (STA).
Česká televize je provozovatelem vlastní sítě 1 pro digitální zemské vysílání (DVB-T) takzvaného multiplexu veřejné služby. Ten divákům nabízí všechny čtyři programové okruhy ČT v digitální kvalitě (ČT1, ČT2, zpravodajský ČT24 a sportovní ČT4) a digitální doplňkové služby (jako je teletext nebo elektronický programový průvodce EPG). Dle Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) od konce září 2010 síť 1 pokrývá 99,9 % obyvatel České republiky. Přehled všech dosud spuštěných digitálních vysílačů České televize – včetně orientačních mapek pokrytí a základních technických parametrů – na www.digict.cz v rubrice Digitální pozemní vysílání DVB-T > Vysílací síť 1 pro šíření multiplexu veřejné služby.
Digitální zemské vysílání lze přijímat pomocí set-top-boxu nebo digitálního televizoru s DVB-T tunerem. Nezbytná je také nepoškozená, správně nasměrovaná pevná venkovní anténa (pokojová dostačuje jen ve výjimečných případech) a anténní svod z odpovídajícího, neponičeného koaxiálního kabelu. Zásadní potíže může působit nevyhovující zesilovač či rozbočovač signálu. Bezpodmínečně nutná je odborná úprava převážné většiny systémů společných televizních antén (STA) v bytových domech.
Více o digitalizaci České televize na stránkách internetového speciálu www.digict.cz, v teletextu ČT1 (strana 650) a v Diváckém centru ČT – horká linka digitalizace 261 13 74 74 (denně od 7:30 do 20:00 hodin).