Hlavní navigace

ČT uvede Besedu s nositeli Nobelovy ceny za rok 2006

[Tisková zpráva] Besedu s nositeli Nobelovy ceny za rok 2006 uvede Česká televize v rámci cyklu Brána poznání ve středu 14. března na ČT2 od 15.10 hod.

Sdílet

V knihovně královského paláce ve Stockholmu se 9. prosince 2006 uskutečnila beseda s nositeli Nobelovy ceny za fyziku, chemii, lékařství a ekonomii. Laureáti, jejichž přínos pro vědu byl v loňském roce oceněn jako zásadní, debatovali o své práci, dalších plánech, trendech vědeckého výzkumu a zodpověděli i několik diváckých dotazů.

John Mather a George Smoot obdrželi společně Nobelovu cenu za fyziku. Jejich výzkumy potvrdily teorii Velkého třesku a přinesly důkazy o prvopočátcích hmoty, ze které se zformovaly hvězdy, galaxie a nejrůznější formy života na Zemi.

Roger Kornberg se stal laureátem ceny za chemii. Jako první přesně popsal transkripci RNA, proces, při kterém se kopíruje genetická informace DNA nutná k syntéze bílkovin.

Andrew Fire a Craig Mellow získali Nobelovu cenu v oboru lékařství. I oni se zabývali výzkumem RNA. Jejich práce otevřela nové možnosti léčby rakoviny, srdečních a virových chorob.

Nositelem Nobelovy ceny za ekonomii se stal Edmund Phelps. Tvůrčím způsobem rozvinul makroekonomické teorie tím, že upozornil na nutnost změn přístupů k mikroekonomickým základům výzkumu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).