Základem večera jsou různé autorské pohledy budoucích absolventů na univerzitu i vysokoškolské studium jako takové. Celý pořad lemují netradiční a úsměvné vstupy – krátké přednášky na téma Základy odborného stylu aneb Jak správně komunikovat, doplněné prology všech zúčastněných tvůrců k jejich vlastním filmům.
Studenti nabídli České televizi asi 35 námětů, přijaty byly čtyři. Studenti, kteří neměli téměř žádné zkušenosti s audiovizuální tvorbou, svoje filmy za produkční a dramaturgické podpory ČT i režírovali. Režijním supervizorem byl zkušený dokumentarista Karel Žalud. Nejedná se o propagační, reklamní či náborové snímky, autoři v nich reflektují svůj (mnohdy svérázný) pohled na univerzitu a vysokoškolské studium obecně, na druhou stranu to je nekonveční obraz jedné z nejvýznamnějších vzdělávacích institucí u nás.
„Byla to náročná spolupráce pro všechny zúčastněné, ale ukázalo se, že je to zajímavá cesta, jak spolupracovat se studenty,“ uvádí dramaturgyně Centra publicistiky a dokumentu brněnského televizního studia Kamila Zlatušková. „I někteří lidé ze štábu si pochvalovali vytržení z běžné pracovní rutiny a také fakt, že si společně s debutanty znovu uvědomili základní prvky svojí profese, kterou po mnoha letech „na place“ začali brát jako určitou samozřejmost.“
Večer na téma… Můj kraj, moje univerzita je složen z těchto pořadů:
Univerzita padesátiletá
Původní televizní archiv z roku 1969 popisující historii univerzity i její největší osobnosti. Režisérem dokumentu je Jiří Vanýsek, syn a vnuk dvou zvolených rektorů MU.
Cesta ke kampusu 1919–2009
Film, natáčený původně pod názvem „Šalina roadmovie“, ukazuje originálním způsobem univerzitní zástavbu, vývoj velkolepých plánů a jejich výsledky. Režie: Alena Hušková, Lucie Šmardová.
3 a 1/2 Masaryka
Pohled babičky, maminky a strýčka režisérky – budoucí absolventky – Evy Hradilové na studium na Masarykově univerzitě aneb rodinný sraz na srazu absolventů. Režie: Eva Hradilová, Jana Kalousová.
Valery na 1/2 cesty do Evropy
Běloruský student Valery přišel na Masarykovu univerzitu před pěti lety studovat psychologii díky vládnímu stipendiu. Co pro něj studium v ČR znamená a jaké jsou jeho dojmy z univerzity, Brna a české společnosti? Režie: Filip Laureys.
Sen o budování elit
Dokumentární esej Jana Motala, absolventa JAMU a studenta Masarykovy univerzity, který si ve svém filmu dal za cíl definovat pojem „společenská elita“. Je možné souhlasit s tezí, že vysokoškolští studenti jsou budoucí elitou národa? Kdo má nárok zařadit sám sebe do pomyslné nejvyšší společenské vrstvy?