Hlavní navigace

ČT zahájila vysílání EPG (elektronického programového průvodce)

[Tisková zpráva] Jedním z mnoha vánočních dárků České televize je zahájení vysílání vlastního elektronického programového průvodce (EPG) jako součásti programového balíku CS Link (dříve Czechlink). Česká televize tuto službu zprovoznila v noci z 11. na 12. 12. 2006 na satelitu Astra 3A.

Sdílet

Již o několik dní dříve se změnil EPG i v pozemním digitálním vysílání společnosti Radiokomunikace a. s., kde diváci nyní také mohou nalézt rozšířené bohaté informace o pořadech na několik dní dopředu.

Velkou výhodou realizovaného řešení je, že až do okamžiku vysílání se do systému automaticky promítají všechny provedené změny a úpravy. Řešením skutečně ojedinělým i v evropském měřítku je pak přímé navázání EPG na odbavovací systém, takže diváci satelitního vysílání dostanou informaci o změně pořadu přesně v okamžiku zahájení jeho vysílání. Toto se bohužel zatím netýká pozemního digitálního vysílání, kde z technických důvodů dochází k určitému zpoždění, a ani ostatních satelitních platforem (UPC Direct, DigiTV), které mají vlastní systémy EPG pracující pouze s plánovanými časy.

Za další vánoční dárek České televize mohou diváci považovat i nedávné spuštění systému Programme Delivery Control (PDC). Tato služba je funkčně víceméně shodná se známou a hojně používanou službou Video Programming System (VPS), kterou Česká televize vysílá již řadu let. Systém PDC má však hlavní výhodu v tom, že se jako součást teletextových dat přenese i prostřednictvím digitálního vysílání, takže naši „digitální“ diváci, kteří si pořady nahrávají, již nejsou o tuto užitečnou službu ochuzeni.