Hlavní navigace

ČT1 – Pro pamětníky… 4x s jubilantkou Jiřinou Bohdalovou

[Tisková zpráva] Znamenitá komička, originální interpretka dramatických rolí, vypravěčka večerníčků, moderátorka, vítězka většiny diváckých anket. Nejmilovanější česká herečka oslaví za několik týdnů významné životní výročí. Od 27. března po čtyři nedělní odpoledne zazáří Jiřina Bohdalová na ČT1 v oblíbených pamětnických filmech.

Sdílet

Komedie s klikou – neděle 27. 3. ve 14:30
Nastávající nevěsta Zuzana Vítová (Jiřina Bohdalová) se ve vlaku do Prahy náhodou seznámí s úředníkem dr. Karlem Jánským. Po příjezdu do Prahy to vypadá, že Jánský dívku sleduje, ale ukáže se, že mají jen společnou cestu. Když Zuzana zjistí, že její snoubenec Petr Klika není doma a že ona ztratila klíče od jeho bytu, dr. Jánský jí galantně pomáhá a dělá společnost. Po návštěvě několika nočních podniků nakonec dvojice – ovšem ve vší počestnosti – skončí v Jánského bytě. Tam se Zuzana dozví, že Jánský je oddávajícím úředníkem a že to má být právě on, kdo druhý den bude Zuzaně a Petrovi promlouvat do duše u svatebního obřadu…

Film z roku 1964 režíroval Václav Krška a v něm hrají také Karel Höger, Vlasta Chramostová, Nataša Gollová, Jana Drbohlavová, Vlastimil Hašek, Čestmír Řanda st., Jan Tříska a další.

Hvězda zvaná Pelyněk – neděle 3. 4. ve 14:30
Koncem května 1918 se do rumburských kasáren vracejí vojáci z ruského zajetí. Je mezi nimi i Franta Noha, bývalý cirkusový artista. Vojáci i oficíři si vycházejí povyrazit do vinárny U růže, kde je největší atrakcí pěkně vyvinutá zpěvačka a tanečnice Tonka (Jiřina Bohdalová). V kasárnách však panuje tradiční rakouský dril. Vojáci jsou čím dál nespokojenější. Pohár jejich trpělivosti přeteče, když se dozvědí, že mají jít znovu na frontu. Obsadí četnickou stanici, poštu i nádraží. Vinou neukázněného vojína však jejich vzpoura ústí do tragického konce.

Film, natočený v roce 1964 podle skutečných událostí, je jednaosmdesátým dílem Martina Friče. Stal se jedním z nejúspěšnějších filmů první poloviny 60. let a dodnes neztratil nic na své působivosti. Hrají v něm mj. Vlasta Matulová, Rudolf Deyl ml., Jiří Sovák, Radoslav Brzobohatý, Jan Tříska.

Přísně tajné premiéry – neděle 10. 4. ve 14:30
Spisovatel Vladimír Hudec (J. Sovák), autor detektivních románů a scénářů, má podle svých kritiků příliš velkou fantazii. Jeho zápletky jsou prý nepravděpodobné. Lupič František Jech má zase opačný problém, jeho akcím chybí pořádný nápad. Proto se rafinovaně obrátí právě na Hudce, který mu nevědomky poskytne návod na krádež vzácné sochy z karlovarského kostela. Zděšený spisovatel až příliš pozdě pochopí, komu ve své nevědomosti pomohl. Jenže Jech mu dobře zaplatil a Hudcova žena Lída (J. Bohdalová) je s výdělkem navýsost spokojená.

Film z roku 1967 režíroval Martin Frič dále hrají Čestmír Řanda st., Vladimír Menšík, Jiří Němeček, Miloš Kopecký a další.

Strašidlo cantervillské – neděle 17. 4. od 14:30
Při prodeji typického anglického sídla americkému velvyslanci se ukázalo, že zámek kupuje i s rodovým strašidlem z patnáctého století, manželem Eleonory de Canterville, původní majitelky. Strašidlo si odpykává trest za násilný čin, spáchaný na vlastní ženě. A jen romantická láska, v tomto případě básnivého mladíka k Virginii, dceři velvyslance, zbaví strašidlo prokletí a zámek strašidla. Televizní komedie z roku 1989 si volně pohrává s motivy povídky O.Wilda. V režii V.Olmera vytvořil ústřední strašidelnou dvojici s Jiřinou Bohdalovou Jiří Bartoška. Dále hrají Petr Nárožný, Naďa Konvalinková, Ulrika Kotajná, Michal Dlouhý, Filip Renč, Eva Holubová a další.

O dalších pořadech, které budou vysílány u příležitosti kulatých narozenin Jiřiny Bohdalové, bude Česká televize podrobně informovat ve zvláštní tiskové zprávě. Jednička například chystá speciální sobotní zábavní večer Pocta Jiřině Bohdalové.