Hlavní navigace

ČT1: Dlouhá cesta domů z originálního cyklu Nesmrtelní – 16. 8.

[Tisková zpráva] Manželství úplně namol. Cyklus Nesmrtelní pokračuje v úterý 16. srpna na Jedničce od 21:30 premiérou slovenského filmu Dlouhá cesta domů (2010) na motivy povídky Rysavá jalovica Martina Kukučína.

Sdílet

Česká televize vysílá premiérový filmový projekt Nesmrtelní. Cyklus deseti snímků ze současnosti, které rozehrávají dramatické příběhy inspirované literárními klasiky, uvádí Jednička každé úterý od 21:30 hodin.

Úterní večer 9. srpna 2011 nabídne na ČT1 od 21:30 hodin snímek Dlouhá cesta domů (ve slovenském znění), který natočila režisérka Katarína Ďurovičová podle klasické humoristické povídky slovenského spisovatele Martina Kukučína Rysavá jalovica. Hrají: Lukáš Latinák (Adam Krt), Zuzana Mauréry (Eva Krtová), Juraj Kemka (Laco Trnka), Kristína Farkašová (Beta Trnková), Zuzana Kronerová (Hela), Marián Geišberg (hospodský) a další. Scénář: Richard Pupala. Kamera: Peter Bencsík.

Váš prohlížeč možná nepodporuje zobrazení této zprávy. Instalatér Adam Krt (L. Latinák) je nezaměstnaný. Žádnou jinou práci neumí, a tak proleží většinu dne na kanapi. Rodinu živí jeho žena Eva (Z. Mauréry). Jednou mu dá pět set eur, ušetřených na vánoční dárky, aby koupil ojeté auto a mohl dělat aspoň melouchy. Své auto mu nabídne soused z paneláku Laco Trnka (J. Kemka). Kamarádi se rychle domluví a jak je u nich dobrým zvykem, jdou obchod zapít. Když vyjdou úplně opilí z hospody, auto před ní nestojí. Na Adama tak čeká dlouhá cesta, než se vůbec osmělí předstoupit před rozlícenou Evu a dát všechno do pořádku…

Marin Kukučín, vlastním jménem Matej Bencúr (1860–1928), slovenský spisovatel, dramatik a publicista, byl nejvýznamnější představitel slovenského literárního realismu a zakladatel moderní slovenské prózy. Povídka Rysavá jalovica patří mezi díla, která napsal v počátcích své tvorby: Sousedé Krt a Trnka uzavřou na jarmarku obchod – první od druhého koupí jalovici. Dobrou koupi zapíjejí v krčmě. Jalovice se ztratí a Krt je bez peněz i bez dobytka, pro který na jarmark šel. Jalovice se naštěstí najde a obě rodiny se spolu usmíří.

Nesmrtelní na webu České televize: www.ceskatele­vize.cz/nesmrtel­ni

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).