Hlavní navigace

ČT1: Hledání smyslu života v tajuplném thrilleru Santiniho jazyk

[Tisková zpráva] ČT1 uvede v neděli 4. prosince od 20:00 hodin mysteriózní thriller Santiniho jazyk, který se odehrává na pozadí fascinující a znepokojivé architektury Jana Blažeje Santiniho. Tento umělec, proslulý geniální syntézou baroka s gotikou, odkrývá hlavnímu hrdinovi smysl života

Sdílet

Režisér Jiří Strach využil jako předlohy ke svému filmu románu českého spisovatele Miloše Urbana, který propojuje prvky thrilleru, mystiky a hermetické filosofie s poutavým historickým exkurzem. Napínavé prolínání minulosti a současnosti prostřednictvím náboženských symbolů zobrazených v uměleckém díle je v Urbanově podání v českém kontextu ojedinělé. V zahraničí je známé především z románů Umberta Eca Jméno růže, Dana Browna Šifra mistra Leonarda nebo z knihy španělských autorů E. Martína a A. Carranzy Gaudího klíč.

Hlavním hrdinou thrilleru Santiniho jazyk je zaměstnanec reklamní agentury Martin Urmann (D. Švehlík). Jeho šéf ho pověří nesplnitelným úkolem, který má zdůvodnit jeho náhlé propuštění ze zaměstnání. Martin však přesto přijímá na první pohled nesmyslnou výzvu vymyslet univerzálně použitelný obchodní slogan pro marketingové účely. Práce ho shodou zvláštních okolností zavádí na stopu tajemných vzkazů dávno zesnulého barokního architekta Santiniho, které se zdají promlouvat přes hloubku času přímo k němu.

Martin je přímo posedlý jejich rozluštěním a neodrazují ho ani záhadné vraždy, které musí nějakým způsobem souviset s jeho pátráním. Musí dojít až na konec, kde čeká odhalení, které od základu změní jeho dosavadní pohled na svět i smysl vlastního života. Pochopí, že povrchně žvanivý a přitom prázdný svět reklamních sloganů nemůže jeho životu dát smysl. Zároveň si také uvědomí, že není lehké vnímat pravdu bytí, protože moderní lidé si na povrchní komunikaci zvykli. Teprve intenzivní vnímání díla barokního mistra mu ukazuje cestu, jak uniknout každodenním zmatkům, protože „skrytá oběť je mnohem víc než vykřičená pravda“.

Hrají: D. Švehlík, M. Stropnický, M. Taclík, M. Timková, L. Molnárová, P. Molnárová, V. Preiss a další
Scénář: M. Urban, T. Končinský
Režie: J. Strach

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).