Hlavní navigace

ČT1: Máte slovo s M. Jílkovou na téma: Jízda bez řidičáku už není trestný čin! – čtvrtek 21. 1.

[Tisková zpráva] Ve čtvrtek 21. 1. na ČT1 od 21:50 Máte slovo s M. Jílkovou tváří v tvář problému: Jízda bez řidičáku už není trestný čin! Pozvání do studia přijali: ředitel Dopravní policie ČR Leoš Tržil, odborníci na dopravu, zástupce Ministerstva spravedlnosti ČR a vy, občané!

Sdílet

V přímém přenosu se bude moderátorka Michaela Jílková společně se svými hosty zamýšlet nad tím, co se změní od ledna tohoto roku, kdy se jízda bez řidičského oprávnění stala jen přestupkem. Je správné, aby člověk bez autoškoly, pokud usedne za volant, beztrestně ohrožoval zdraví a životy druhých? Jak tuto novinku hodnotí policie a samotní účastníci silničního provozu? Bude vysoká pokuta dostačujícím trestem? Další novinkou je, že policie při každé silniční kontrole provádí dechové zkoušky. Jde ze strany policie o porušování zákona? Nejde jen o šikanu řidičů? Sníží kontroly počet dopravních nehod zaviněné alkoholem?

Odborníci na dopravu a policisté většinou kritizují, že se jízda bez řidičáku stala pouze přestupkem. Ale Ministerstvo spravedlnosti tvrdí, že soudy byly podobnými případy zavaleny. Podle něj je potrestání odebráním sedmi bodů dostatečným trestem. Podle průzkumů však čtvrtina „vybodovaných“ řidičů byla bez řidičáku, proto jim také nebylo ve správním řízení co vzít. Podle nových pravidel by je mohla odradit alespoň vysoká pokuta, která bude v rozmezí od 25 000 – 50 000 korun. První leden tohoto roku přinesl i další novinku. Při každé silniční kontrole budou policisté provádět dechovou zkoušku. Hlavním důvodem tohoto opatření je fakt, že pod vlivem alkoholu stoupá počet smrtelných nehod. Za rok kvůli opilým řidičům zemřelo na silnicích 123 osob. Opatření je interním předpisem policie. Vychází přitom z oprávnění, která jsou Policii ČR svěřena legislativou.

Máte slovo s Michaelou Jílkovou – jediný pořad, kde můžete vyjádřit svůj názor a kde řešíme problémy a témata, která působí starosti občanům! Každý divák může poslat svůj názor formou SMS nebo prostřednictvím webu České televize. Ve studiu, v němž povede moderátorka debatu, budou připraveni zastánci různých názorů na vybrané aktuální téma: zástupci odborné i laické veřejnosti. Nejde o to, aby se jeden host dostal do pozice „otloukánka", na kterého by útočili ostatní, každý bude mít šanci říct svůj názor na daný problém a obhájit ho.

Před koncem pořadu moderátorka vyhlásí téma příštího diskusního pořadu Máte slovo, vysílaného ve čtvrtek 28. 1. na ČT1 od 21:50 hodin. Debatovat může přijít každý, kdo se nestydí za svůj názor – stačí se přihlásit na tel. čísle: 261 13 77 66 nebo e-mailové adrese: mateslovo@ces­katelevize.cz.