Hlavní navigace

ČT1: Máte slovo na téma Mají se soudcům také snížit platy?

[Tisková zpráva] Ve čtvrtek 14. 10. 2010 na ČT1 od 21:35 hodin Máte slovo s Michaelou Jílkovou a jejími hosty L. Vávrou, D. Kovářovou a M. Bendou tváří v tvář problému: Mají se soudcům také snížit platy?

Sdílet

Diskusní pořad Máte slovo vysílá program ČT1 ve čtvrtek 14. října 2010 večer od 21:35 hodin. V přímém přenosu se bude moderátorka Michaela Jílková společně se svými hosty zamýšlet nad stavem soudnictví a postavení soudců u nás – nad jejich nezávislostí a výlučností, nad tím, jaké jsou jejich pravomoci, zda by se jim mělo, či nemělo měřit stejným metrem jako ostatním.

Pozvání do studia přijali čestný prezident soudcovské unie Libor Vávra, bývalá ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová a poslanec Marek Benda.

Naše soudnictví nemá u veřejnosti zrovna dobrou pověst. Soudní procesy jsou zdlouhavé, neprůhledné, odkládají se kvůli banalitám a toto všechno budí v lidech pocit, že soudy nepracují tak, jak mají. Soudci jsou nedotknutelní, neodvolatelní a zdá se, že občané nemají – v případě stížnosti na konkrétního soudní proces nebo soudce – žádné dovolání. Rozhodnutí, že se jejich platy snižovat nebudou, mínění veřejnosti spíše popudilo. Vypadá to, jako by soudcům nezáleželo na tom, co si občan myslí a jak je vnímá. Soudnictví působí jako stát ve státě a jak řekl prezident Klaus, rozděluje společnost na soudce a ty ostatní.

Ústavní soud 10. září 2010 rozhodl, že snižování platů soudců je protiústavní a tudíž že se soudcům platy snižovat nebudou. Soudci se obhajují tím, že pokud se jim sáhne na jejich pravomoci a jistoty, bude ohrožena jejich nezávislost. Soudcovská unie upozorňuje i na skutečnost, že zákon, který upravuje platy soudců, a který je platný již od roku 1995, doznal již jedenácti změn, přičemž každá z úprav vedla ke snížení jejich příjmů, ať už v podobě zmrazení platů anebo odebrání náhrad.

Máte slovo s Michaelou Jílkovou – diskusní pořad, kde můžete vyjádřit svůj názor, a kde řešíme problémy a témata, která působí starosti občanům! Každý divák může poslat svůj názor prostřednictvím webu České televize nebo jako SMS na číslo 906 06 09, a to ve tvaru: MS mezera TEXT ZPRÁVY. Ve studiu, v němž povede moderátorka debatu, budou připraveni zastánci různých názorů na vybrané aktuální téma: zástupci odborné i laické veřejnosti. Nejde o to, aby se jeden host dostal do pozice „otloukánka", na kterého by útočili ostatní, každý bude mít šanci říct svůj názor na daný problém a obhájit ho.

Před koncem pořadu moderátorka vyhlásí téma příštího vydání Máte slovo, vysílaného ve čtvrtek 21. 10. 2010 na ČT1 od 21:40 hodin. Debatovat může přijít každý, kdo se nestydí za svůj názor – stačí se přihlásit na telefonním čísle: 261 13 77 66 nebo e-mailu: mateslovo@ces­katelevize.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).