Hlavní navigace

ČT1: Máte slovo na téma: Ministerstvo školství chystá změnu pro rodiče

[Tisková zpráva] Ve čtvrtek 2. září na ČT1 od 21:35 Máte slovo s Michaelou Jílkovou tváří v tvář problému: Zlepšení chování dětí ve škole. Pozvání do studia přijali: ministr školství Josef Dobeš, dětský psycholog Václav Mertin, ředitelé škol, učitelé a rodiče.

Sdílet

V přímém přenosu se bude moderátorka Michaela Jílková společně se svými hosty zamýšlet nad tím, zda pomůže ministerstvem navrhovaná smlouva mezi školou a rodiči ke zlepšení chování dětí ve škole.

Ministr školství Josef Dobeš plánuje, že zástupci školy budou s rodiči podepisovat smlouvu o chování dítěte ve výuce. Stvrzením dohody by rodiče na sebe převzali zodpovědnost za vystupování svého potomka ve škole. Smlouva by měla jasně nastavit pravidla, jak to ve škole funguje, jaké povinnosti mají rodiče, jaké žáci a jaké škola. Podpisem smlouvy by se rodiče zavázali k plnění daných pravidel.

Jasná pravidla zatím stanovena nejsou – smlouva je ve fázi zrodu, ministr chce o jednotlivých bodech diskutovat. Měla by obsahovat například, jak se škola zachová k dětem, které v hodině vyrušují a jsou agresivní. V takovém případě by byl žák třeba vyloučen z výuky. Na řadu by přišla alternativní náplň hodiny. Tou by byl pohovor se školním psychologem a nějaká forma terapie.

Ředitelé a učitelé vnímají každý krok, který pomůže a podpoří jejich práci, pozitivně. Shodnou se na tom, že nový ministr školství chce takové kroky dělat, a proto mu fandí. Zároveň ale vyjadřují pochyby, zda smlouva s rodiči mezi tyto kroky bezpodmínečně patří.

Máte slovo s Michaelou Jílkovou – diskusní pořad, kde můžete vyjádřit svůj názor a kde řešíme problémy a témata, která působí starosti občanům! Každý divák může poslat svůj názor formou SMS nebo prostřednictvím webu České televize. Ve studiu, v němž povede moderátorka debatu, budou připraveni zastánci různých názorů na vybrané aktuální téma: zástupci odborné i laické veřejnosti. Nejde o to, aby se jeden host dostal do pozice „otloukánka", na kterého by útočili ostatní, každý bude mít šanci říct svůj názor na daný problém a obhájit ho.

Před koncem pořadu moderátorka vyhlásí téma příštího diskusního pořadu Máte slovo, vysílaného ve čtvrtek 9. 9. na ČT1 od 21:35 hodin. Debatovat může přijít každý, kdo se nestydí za svůj názor – stačí se přihlásit na tel. čísle: 261 13 77 66 nebo e-mailové adrese: mateslovo@ces­katelevize.cz. Své názory můžete posílat také formou SMS ve tvaru: MS mezera TEXT ZPRÁVY na telefonní číslo: 906 06 09.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).