Hlavní navigace

ČT1: Máte slovo na téma: Ministr dopravy zastavil některé stavby silnic a dálnic

[Tisková zpráva] Ve čtvrtek 16. září na ČT1 od 21:35 Máte slovo s Michaelou Jílkovou tváří v tvář problému: Je rušení dostaveb silnic a dálnic dobrým způsobem jak ušetřit? Pozvání do studia přijali: ministr dopravy Vít Bárta, úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka, zástupci stavebních firem a občané.

Sdílet

V přímém přenosu se bude moderátorka Michaela Jílková společně se svými hosty zamýšlet nad tím, zda je rušení dostaveb silnic a dálnic dobrým způsobem jak ušetřit. Co to bude znamenat pro stavební firmy? Kde hledat další úspory? O co všechno budou ochuzené tzv. hladové dálnice a nebude to mít vliv na jejich bezpečnost?

Česko je nechvalně proslulé svými drahými dálnicemi – cena kilometru dálnice u nás se pohybuje od 500 do 800 milionů korun. Např. cena dálnice z Ústí nad Labem ke státní hranici stála 870 milionů korun za kilometr. Pro srovnání cen přibližně stejně dlouhého úseku dálnice v Norsku ještě v horších přírodních, hornatých podmínkách činila pouze 250 milionů korun. Za stejnou cenu se staví dálnice v Německu či Itálii. Takovému plýtvání chce nový ministr dopravy učinit přítrž. Svou práci na ministerstvu zahájil tím, že nařídil zastavit 12 rozestavěných silničních staveb. V průběhu jednoho měsíce ale svá rozhodnutí několikrát přehodnotil a nakonec se většina silnic dostaví. Rozhodně chce ale stavět levněji. Veškeré stavby budou „ořezány“, jak jen to půjde. Úřad musí ušetřit 5 miliard korun. Uvažuje se o tom, že se zruší například přechody pro zvěř nebo protihlukové bariéry mezi dálnicí a železnicí. Řidiči změnu pocítí například v menším počtu sjezdů a křižovatek. Ministr také odmítá proplácet stavebním firmám faktury za odvedené práce až do té doby, dokud se s nimi nedomluví na slevě. Tato strategie se ale může pěkně prodražit. Částka u neproplacených faktur po dvouměsíční splatnosti už přesahuje dvě miliardy korun a každým dnem narůstá. Firmy mohou požadovat po státu penále za zpoždění plateb v hodnotě nejméně půl miliónu korun za každý den.

Máte slovo s Michaelou Jílkovou – diskusní pořad, kde můžete vyjádřit svůj názor a kde řešíme problémy a témata, která působí starosti občanům! Každý divák může poslat svůj názor formou SMS nebo prostřednictvím webu České televize. Ve studiu, v němž povede moderátorka debatu, budou připraveni zastánci různých názorů na vybrané aktuální téma: zástupci odborné i laické veřejnosti. Nejde o to, aby se jeden host dostal do pozice „otloukánka", na kterého by útočili ostatní, každý bude mít šanci říct svůj názor na daný problém a obhájit ho.

Před koncem pořadu moderátorka vyhlásí téma diskusního pořadu Máte slovo, vysílaného ve čtvrtek 23. 9. na ČT1 od 21:35. Debatovat může přijít každý, kdo se nestydí za svůj názor – stačí se přihlásit na tel.: 261 13 77 66 nebo e-mailu: mateslovo@ces­katelevize.cz. Své názory můžete posílat také formou SMS ve tvaru: MS mezera TEXT ZPRÁVY na telefonní číslo: 906 06 09.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).