Hlavní navigace

ČT1 – Máte slovo na téma: 4 000 lékařů hrozí odchodem do zahraničí

[Tisková zpráva] Ve čtvrtek 25. listopadu na ČT1 od 21:40 Máte slovo s Michaelou Jílkovou tváří tvář problému: Čtyři tisíce lékařů hrozí výpovědí a odchodem do zahraničí.

Sdílet

V přímém přenose se bude moderátorka Michaela Jílková společně se svými hosty – ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem, ředitelem Fakultní nemocnice v Motole Miloslavem Ludvíkem, přednostou Kardiocentra Institutu klinické a experimentální medicíny Janem Pirkem, mladými lékaři a pacienty – zamýšlet nad tím, proč mladí lékaři hrozí hromadnými výpověďmi a odchodem do zahraničí. Jsou jejich pracovní podmínky opravdu tak zoufalé, jak říkají? Proč vláda nechce přistoupit na jejich podmínky a zabránit tak jejich exodu?

Mladým lékařům došla trpělivost. Rozhodli se, že za podmínek, které mají pro svou práci u nás, pracovat nebudou. Raději odejdou do zahraničí. V nemocnicích se cítí být levnou pracovní silou, na které se jejich vedení snaží ušetřit, jak jen to jde. Nemohou se vzdělávat ve svém oboru. První atestaci si mohou udělat až po šesti letech a dokonce si ji musí i platit. Atestaci navíc mohou získat jen ve fakultních nemocnicích. Pokud si chtějí přivydělat, musí ve svém volném čase pracovat u soukromých lékařů. Petici „Děkujeme, odcházíme!“, ve které jasně dávají najevo svůj nesouhlas s tím, jak se s nimi zachází, podepsalo více než 4 000 lékařů. Ministerstvo je ale k jejich požadavkům hluché. Hrozí tedy, že k 1. lednu 2011 opustí 4 000 lékařů svá pracoviště? Kdo nás bude léčit? Budou se zavírat oddělení, jak naznačuje ministr zdravotnictví? Je ohrožena péče o pacienty? A nemělo by se spíše přistoupit na některé podmínky mladých lékařů a snažit se je udržet doma? Nebo jsou to jen plané výhrůžky a není se čeho bát?

Máte slovo s Michaelou Jílkovou – diskusní pořad, kde můžete vyjádřit svůj názor a kde řešíme problémy a témata, která působí starosti občanům! Každý divák může poslat svůj názor formou SMS nebo prostřednictvím webu České televize. Ve studiu, v němž povede moderátorka debatu, budou připraveni zastánci různých názorů na vybrané aktuální téma: zástupci odborné i laické veřejnosti. Nejde o to, aby se jeden host dostal do pozice „otloukánka", na kterého by útočili ostatní, každý bude mít šanci říct svůj názor na daný problém a obhájit ho.

Před koncem pořadu moderátorka vyhlásí téma příštího diskusního pořadu Máte slovo, vysílaného ve čtvrtek 2. 12. na ČT1 od 21:40 hodin. Debatovat může přijít každý, kdo se nestydí za svůj názor – stačí se přihlásit na tel. čísle: 261 13 77 66 nebo e-mailové adrese: mateslovo@ces­katelevize.cz. Své názory můžete posílat také formou SMS ve tvaru: MS mezera TEXT ZPRÁVY na telefonní číslo: 906 06 09.