Hlavní navigace

ČT1: Máte slovo na téma Amalgámová plomba za peníze!

[Tisková zpráva] Ve čtvrtek 23. 6. na Jedničce od 21:25 Máte slovo s moderátorkou Michaelou Jílkovou, Janem Černým, Jiřím Pekárkem, Ladislavem Friedrichem, Vítem Bártou a diváky tváří tvář problému platby u zubařů.

Sdílet

Doplácejí stomatologové na své pacienty? Jsou ceníky zastaralé? Hradí pojišťovny zubařům méně, než je reálná cena výkonů? Mají pacienti platit například amalgámové plomby z vlastní kapsy? Nejen o těchto palčivých otázkách bude v přímém přenosu moderátorka Michaela Jílková diskutovat s viceprezidentem České stomatologické komory MUDr. Janem Černým, stomatologem MUDr. Jiřím Pekárkem, generálním ředitelem OZP a viceprezidentem Svazu zdravotních pojišťoven Ing. Ladislavem Friedrichem, poslancem Věcí veřejných Vítem Bártou a občany.

Ministr zdravotnictví v rámci zdravotních reforem a určování standardů a nadstandardů (úkonů, které budou hradit pojišťovny a na které si budeme připlácet nebo platit celé) navrhl, aby amalgámové plomby byly vyjmuty ze systému zdravotního pojištění. Návrh vyvolal živou diskuzi mezi odborníky i politiky. Vystoupila proti němu opozice i koalice, jmenovitě Věci veřejné. Ministr ho tedy stáhl. S tím ale nesouhlasí někteří stomatologové. Nelíbí se jim, jak je současný systém plateb nastaven. Lékaři tvrdí, že ošetření – tedy vrtání a vyplnění zubu amalgámovou plombou – za které dostanou paušál 220 korun za dospělého a 136 Kč za dítě, je nejméně o polovinu dražší. Část stomatologů dokonce uvažuje o tom, že by smlouvy s pojišťovnami vypověděli a pacienti by si vše hradili z vlastní kapsy. Co by to znamenalo pro pacienta zvlášť v době, kdy je zubních lékařů nedostatek? A za co všechno bychom měli u zubaře ještě platit?

Máte slovo s Michaelou Jílkovou – diskusní pořad, kde můžete vyjádřit svůj názor a kde řešíme problémy a témata, která působí starosti občanům! Každý divák může poslat svůj názor formou SMS nebo prostřednictvím webu České televize. Ve studiu, v němž povede moderátorka debatu, budou připraveni zastánci různých názorů na vybrané aktuální téma: zástupci odborné i laické veřejnosti. Nejde o to, aby se jeden host dostal do pozice „otloukánka", na kterého by útočili ostatní, každý bude mít šanci říct svůj názor na daný problém a obhájit ho.

Před koncem pořadu moderátorka vyhlásí téma příštího diskusního pořadu Máte slovo, vysílaného ve čtvrtek 30. 6. na ČT1 od 21:25 hodin. Debatovat může přijít každý, kdo má odvahu říct veřejně svůj názor – stačí se přihlásit na tel. čísle: 261 13 77 66 nebo e-mailové adrese: mateslovo@ces­katelevize.cz. Své názory můžete posílat také formou SMS ve tvaru: MS mezera TEXT ZPRÁVY na telefonní číslo: 906 06 09.