Hlavní navigace

ČT1: Máte slovo s M. Jílkovou na téma: Ceny potravin – čtvrtek 17. 12.

[Tisková zpráva] Jediný pořad, kde s politiky mluvíte osobně – ve čtvrtek 17. 12. na ČT1 od 21:35 Máte slovo na téma: Ceny potravin. Pozvání do studia přijali: poslanec Vítězslav Jandák, majitel a ředitel mlékárenského podniku a zástupci odborné i laické veřejnosti.

Sdílet

V průběhu přímého přenosu se bude moderátorka zamýšlet nad příčinami nízké výkupní ceny kvalitního českého mléka a nad jeho cestou od farmářů až do nákupních košíků nás, občanů. Skončí mlékárenský průmysl v Česku? Zmizí české krávy z českých pastvin? Budeme pít pouze mléko z dovozu? To jsou některé otázky, na které bude Michaela Jílková hledat odpovědi se svými hosty.

Zemědělci si stěžují, že dostávají od svých odběratelů málo peněz za litr čerstvého mléka. Na svůj problém se snaží upozornit stávkami. Nedávno vyvolalo velký rozruch mezi občany, když sedláci vylévali stovky litrů mléka do polí. Ti svůj čin ale brání slovy: „Mléko jsme nemohli dát ani dětem do nemocnic ani do škol, protože nebylo zpracované! Litr zpracovaného mléka nás stojí minimálně osm korun! Potřebovali jsme na sebe tímto činem upozornit!“ Farmáři tvrdí, že pokud budou výkupní ceny za litr mléka stále pod šest korun jako dosud, zkrachují. Zpracovatelé mléka se brání, že nemohou dát zemědělcům více peněz, protože na ně tlačí jejich odběratelé – obchodní řetězce.

Máte slovo, úspěšný diskusní pořad Michaely Jílkové – jediný pořad, kde s politiky mluvíte osobně – nabídne tři úhly pohledu na jedno téma, tři strany diskutujících, tři čtvrtě hodiny živého vysílání. Neřeší problémy politiků, ale témata, která působí starosti občanům a řeší je přímo s nimi! A každý divák může poslat svůj názor formou sms nebo prostřednictvím webu České televize. V každém ze tří vrcholů trojúhelníkového studia, v němž povede moderátorka debatu, budou připraveni zastánci různých názorů na vybrané aktuální téma: dva odborníci a čtyři občané – zástupci odborné i laické veřejnosti. Nejde o to, aby se jeden host dostal do pozice „otloukánka", na kterého by útočili ostatní, každý bude mít šanci říct svůj názor na daný problém a obhájit ho.

Před koncem pořadu moderátorka vyhlásí téma příštího diskusního pořadu Máte slovo, vysílaného ve čtvrtek 7. 1. 2010 na ČT1 od 21:40 hodin. Debatovat může přijít každý, kdo se nestydí za svůj názor – stačí se přihlásit na tel. čísle: 261 13 77 66 nebo e-mailové adrese: mateslovo@ces­katelevize.cz.