Hlavní navigace

ČT1: Máte slovo s M. Jílkovou na téma: „Chodníkový“ zákon v praxi – 14. 1.

[Tisková zpráva] Ve čtvrtek 14. 1. na ČT1 od 21:35 Máte slovo s M. Jílkovou tváří tvář problému: „Chodníkový“ zákon v praxi. Pozvání do studia přijali: senátor Jaroslav Kubera, který tzv. chodníkový zákon prosadil, starostové měst a obcí, majitelé domů a občané.

Sdílet

V přímém přenosu se bude moderátorka se svými hosty zamýšlet nad tím, jak se uplatňuje tzv. chodníkový zákon v praxi. Současná sněhová kalamita ho dostatečně prověří. Uklízejí města a obce chodníky, nebo to zůstává postaru a o chodníky se starají majitelé domů? Kdo nese zodpovědnost za případné úrazy způsobené špatně uklizenými chodníky? Znemožní nám sníh a náledí vycházet z domu? Kde mají města a obce vzít peníze na úklid chodníků v zimním období? Jste ochotni s úklidem bezplatně pomáhat?

V listopadu loňského roku došlo k novelizaci zákona o pozemních komunikacích a touto novelizací vznikl tzv. „chodníkový zákon“. V praxi to znamená, že za úklid chodníků jsou zodpovědní jeho majitelé – tedy města a obce. Před vznikem tohoto zákona měli povinnost starat se o chodníky majitelé přilehlých objektů. Ti měli také odpovědnost například za to, když se na zledovatělém chodníku u jejich domu někdo zranil. Pokud majitel domu chodník včas neuklidil a náhodný chodec si na náledí zlomil nohu nebo zničil oděv, musel mu majitel domu zaplatit tzv. bolestné nebo uhradit škodu. S platností nového zákona se i tato zodpovědnost přenesla na města a obce. Většina starostů měst a obcí s novými pravidly ale nesouhlasí, což vysvětlují tím, že na úklid chodníků nemají peníze. Majitelé domů jim radí: Platíme daň z nemovitosti, která je rok od roku vyšší, tak peníze na úklid vezměte z tohoto zdroje.

Máte slovo s Michaelou Jílkovou – jediný pořad, kde můžete vyjádřit svůj názor a kde řešíme problémy a témata, která působí starosti občanům! Každý divák může poslat svůj názor formou SMS nebo prostřednictvím webu České televize. Ve studiu, v němž povede moderátorka debatu, budou připraveni zastánci různých názorů na vybrané aktuální téma: zástupci odborné i laické veřejnosti. Nejde o to, aby se jeden host dostal do pozice „otloukánka", na kterého by útočili ostatní, každý bude mít šanci říct svůj názor na daný problém a obhájit ho.

Před koncem pořadu moderátorka vyhlásí téma příštího diskusního pořadu Máte slovo, vysílaného ve čtvrtek 21. 1. 2010 na ČT1 od 21:50 hodin. Debatovat může přijít každý, kdo se nestydí za svůj názor – stačí se přihlásit na tel. čísle: 261 13 77 66 nebo e-mailové adrese: mateslovo@ces­katelevize.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).