Hlavní navigace

ČT1: Máte slovo s M. Jílkovou na téma: Chystají se škrty ve mzdách a sociálních dávkách – 17. 6.

[Tisková zpráva] Ve čtvrtek 17. června na ČT1 od 21:35 Máte slovo s Michaelou Jílkovou tváří v tvář problému: Chystají se škrty ve mzdách a sociálních dávkách. Pozvání do studia přijali: místopředseda TOP 09 Miloslav Kalousek, místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka a občané.

Sdílet

V přímém přenosu se bude moderátorka společně se svými hosty zamýšlet nad tím, zda je možné neustále si půjčovat na provoz státu. Jakým způsobem by se mělo provádět oddlužení? Je nutné snižovat mzdy a sociální dávky, jak navrhuje TOP 09? Nebylo by lépe zvyšovat daně a nesnižovat životní úroveň sociálně slabších občanů, jak navrhuje ČSSD?

Podle statistik dluží každý z nás – tedy i novorozenci – přes 117 000 korun. Kdybychom tuto částku poslali na účet držitele státního dluhopisu, smazali bychom tak státní dluh, jehož výše je – v současné době – 1,178 bilionu korun. Úroky, které musí být z tohoto dluhu placeny, činí každým rokem 7 000 korun na občana. Přepočte-li se to na den, museli bychom každý den „vytáhnout“ z peněženky dvacet korun, a to bychom spláceli jen zmiňované úroky. Každý člověk by si dvakrát i vícekrát rozmyslel, než by se takto osobně zadlužil. Politici se shodnou, že se musí začít tento dluh snižovat. Názorově se však rozcházejí v tom, jak to provést. ČSSD nechce uvádět do hmotné nouze sociálně slabší občany a navrhuje zvýšení daní a DPH. TOP 09 tvrdí, že musí dojít k razantním změnám, jako je „zeštíhlení“ státní správy, snižování mezd státních zaměstnanců nebo sociálních dávek.

Máte slovo s Michaelou Jílkovou – diskusní pořad, kde můžete vyjádřit svůj názor a kde řešíme problémy a témata, která působí starosti občanům! Každý divák může poslat svůj názor formou SMS nebo prostřednictvím webu České televize. Ve studiu, v němž povede moderátorka debatu, budou připraveni zastánci různých názorů na vybrané aktuální téma: zástupci odborné i laické veřejnosti. Nejde o to, aby se jeden host dostal do pozice „otloukánka", na kterého by útočili ostatní, každý bude mít šanci říct svůj názor na daný problém a obhájit ho.

Před koncem pořadu moderátorka vyhlásí téma příštího diskusního pořadu Máte slovo, vysílaného ve čtvrtek 24. 6. na ČT1 od 21:35 hod. Debatovat může přijít každý, kdo se nestydí za svůj názor – stačí se přihlásit na tel. čísle: 261 13 77 66 nebo e-mailové adrese: mateslovo@ces­katelevize.cz.