Hlavní navigace

ČT1: Máte slovo s M. Jílkovou na téma: Finanční situace mladých rodin a státních zaměstnanců – čtvrtek 8. října

[Tisková zpráva] Jediný pořad kde s politiky mluvíte osobně – ve čtvrtek 8. října na ČT1 od 21:40 Máte slovo na téma: Dopady škrtů v rozpočtu na mladé rodiny a státní zaměstnance.

Sdílet

Pozvání do studia přijali: poslanec Miroslav Kalousek, komunistická poslankyně Kateřina Konečná a zástupci odborné i laické veřejnosti.

Úsporný balíček, který kvůli finanční krizi vláda nedávno schválila, se dotkne mnoha tisíc občanů. Jsou to především rodiny s dětmi, které přijdou například o tři tisíce korun porodného, sníží se jim o pětinu rodičovský příspěvek a příspěvek na ošetřovné. Zatímco dosud matka nemocného dítěte dostávala ošetřovné devět kalendářních dnů (samoživitelky 16 dnů), nově to bude o tři dny méně. Navíc začne platit, že první tři kalendářní dny ošetřování se neproplácejí.

O čtyři procenta také klesnou platy ve státním sektoru. Toto opatření pocítí především učitelé a zdravotní sestry, ale i policisté, soudci, státní zástupci či úředníci. Například zdravotních sester je už teď nedostatek a hrozí, že budou odcházet za lepším výdělkem do ciziny.

Dotknou se škrty v rozpočtu každé rodiny? Jsou úspory na rodinách s dětmi a státních zaměstnancích nutné? Zhorší se zdravotní péče? To jsou některé otázky, na které bude Michaela Jílková hledat odpovědi se svými hosty.

Máte slovo, úspěšný diskusní pořad Michaely Jílkové – jediný pořad kde s politiky mluvíte osobně – nabídne tři úhly pohledu na jedno téma, tři strany diskutujících, tři čtvrtě hodiny živého vysílání. Neřeší problémy politiků, ale témata, která působí starosti občanům a řeší je přímo s nimi! A každý divák může poslat svůj názor formou sms nebo prostřednictvím webu České televize.

V každém ze tří vrcholů trojúhelníkového studia, v němž povede moderátorka debatu, budou připraveni zastánci různých názorů na vybrané aktuální téma: dva odborníci a čtyři občané – zástupci odborné i laické veřejnosti. Nejde o to, aby se jeden host dostal do pozice „otloukánka", na kterého by útočili ostatní, každý bude mít šanci říct svůj názor na daný problém a obhájit ho.

Před koncem pořadu moderátorka vyhlásí téma příštího diskusního pořadu Máte slovo, vysílaného ve čtvrtek 15. 10. 2009 na ČT1 od 21:40 hodin. Na téma – Prasečí chřipka – budou diskutovat zástupci odborné i laické veřejnosti s hlavním hygienikem České republiky Michaelem Vítem. Debatovat může přijít každý, kdo se nestydí za svůj názor – stačí se přihlásit na tel. čísle: 261 13 77 66 nebo e-mailové adrese: mateslovo@ces­katelevize.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).