Hlavní navigace

ČT1: Máte slovo s M. Jílkovou na téma: Hladovění v nemocnici – 6. 5.

[Tisková zpráva] Ve čtvrtek 6. 5. na ČT1 od 21:50 hodin Máte slovo s M. Jílkovou tváří v tvář problému: Hladovění v nemocnici. Pozvání do studia přijali: D. Jurásková, ministryně zdravotnictví, prof. L. Sobotka, přednosta Kliniky gerontologické a metabolické FN Hradec Králové, další lékaři a vy – diváci.

Sdílet

V přímém přenosu se bude moderátorka Michaela Jílková společně se svými hosty zamýšlet nad tím, jak se nemocnice starají o to, aby jejich pacienti nehladověli, zda je nemocniční strava vyvážená, proč dva z pěti pacientů trpí podvýživou a kdo za to nese zodpovědnost.

Celoevropský průzkum ukázal, že v pobytových zařízeních a v domácí péči hladoví až 60 procent lidí. Podvýživa bývá i jednou z příčin úmrtí. Lékaři si častokrát ani nevšimnou, že jejich pacient ubývá na váze, že trpí nechutenstvím nebo že se nezvládne sám najíst a není nikdo, kdo by ho nakrmil. A přitom by někdy stačilo sestavit správný jídelníček a hlavně upozornit na to, že jíst musí. I správná strava může totiž být pomocníkem při léčbě a může přispět k rychlejšímu uzdravení. Stát zatím nevypracoval pravidla pro sledování výživy pacientů a zdravotní pojišťovny ji nekontrolují. Záleží tedy na přístupu každé nemocnice, jak se k problému postaví. Ačkoliv se chování lékařů i středního personálu rok od roku lepší, strava je nejhůře hodnoceným faktorem nemocniční péče. O tom, proč tomu tak je, bude s Michaelou Jílkovou v přímém přenosu za účasti zástupců občanů diskutovat ministryně zdravotnictví Dana Jurásková, přednosta Kliniky gerontologické a metabolické FN Hradec Králové prof. Luboš Sobotka a další lékaři.

Máte slovo s Michaelou Jílkovou – diskusní pořad, kde můžete vyjádřit svůj názor a kde řešíme problémy a témata, která působí starosti občanům! Každý divák může poslat svůj názor formou SMS nebo prostřednictvím webu České televize. Ve studiu, v němž povede moderátorka debatu, budou připraveni zastánci různých názorů na vybrané aktuální téma: zástupci odborné i laické veřejnosti. Nejde o to, aby se jeden host dostal do pozice „otloukána“, na kterého by útočili ostatní, každý bude mít šanci říct svůj názor na daný problém a obhájit ho.

Před koncem pořadu moderátorka vyhlásí téma příštího diskusního pořadu Máte slovo, vysílaného ve čtvrtek 13. 5. 2010 na ČT1 od 21:45 hodin. Debatovat může přijít každý, kdo se nestydí za svůj názor – stačí se přihlásit na telefonním čísle: 261 13 77 66 nebo e-mailové adrese: mateslovo@ces­katelevize.cz