Hlavní navigace

ČT1: Máte slovo na téma: Šok pro pacienty – léky opět dražší!

[Tisková zpráva] Ve čtvrtek 4. listopadu na ČT1 od 21:45 hodin Máte slovo s Michaelou Jílkovou tváří v tvář problému: Proč jsou opět vyšší doplatky na některé léky?

Sdílet

V přímém přenosu bude moderátorka Michaela Jílková společně se svými hosty – ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv Martinem Benešem, zástupci zdravotních pojišťoven, farmaceutických firem, lékárníky a pacienty – diskutovat o tom, proč jsou opět vyšší doplatky na některé léky. Kdo je zodpovědný za jejich cenu? Jak si s touto situací poradí pacienti?

Ceny za léky jsou stále vyšší, ačkoliv ministerstvo zdravotnictví slibovalo, že budou doplatky snižovány. U některých léků ale stouply o desítky procent a zvýšila se i spoluúčast pacientů. Jak je možné, že Státní ústav pro kontrolu léčiv stanovil nové vyšší úhrady, ptají se pacienti. Lékárníci tvrdí, že je nová úprava nepřekvapuje, neboť se tato situace opakuje každým rokem. Výrobci preparátů zřejmě své medikamenty v dohledné době nezlevní tak, aby se vešly do nových úhrad od zdravotních pojišťoven. Pravidla pro proces stanovení maximální ceny výrobce i úhrady léku jsou stanoveny v zákoně. Vlastní stanovení probíhá ve správním řízení, do kterého může vstupovat zdravotní pojišťovna a výrobce léků.

Máte slovo s Michaelou Jílkovou – diskusní pořad, kde můžete vyjádřit svůj názor a kde řešíme problémy a témata, která působí starosti občanům! Každý divák může poslat svůj názor formou SMS nebo prostřednictvím webu České televize. Ve studiu, v němž povede moderátorka debatu, budou připraveni zastánci různých názorů na vybrané aktuální téma: zástupci odborné i laické veřejnosti. Nejde o to, aby se jeden host dostal do pozice „otloukánka", na kterého by útočili ostatní, každý bude mít šanci říct svůj názor na daný problém a obhájit ho.

Před koncem pořadu moderátorka vyhlásí téma diskusního pořadu Máte slovo, vysílaného ve čtvrtek 11. 11. na ČT1 od 21:45 hod. Debatovat může přijít každý, kdo se nestydí za svůj názor – stačí se přihlásit na tel. čísle: 261 13 77 66 nebo e-mailu: mateslovo@ces­katelevize.cz. Své názory můžete posílat také formou SMS ve tvaru: MS mezera TEXT ZPRÁVY na tel. číslo: 906 06 09.