Hlavní navigace

ČT1: Máte slovo na téma Nižší důchody od října pro 70 % občanů!

[Tisková zpráva] Ve čtvrtek 13. října od 21:30 hodin Máte slovo v přímém přenosu s Michaelou Jílkovou, Jaromírem Drábkem, Bohuslavem Sobotkou a Davidem Markem tváří v tvář problému: Kdo si v důchodu polepší a kdo pohorší?

Sdílet

Věk odchodu do důchodu se stále zvyšuje. Dožijeme se ho vůbec? Je malá důchodová reforma spravedlivá? Nejen o těchto otázkách bude moderátorka Michaela Jílková diskutovat s ministrem práce a sociálních věcí Jaromírem Drábkem, předsedou ČSSD Bohuslavem Sobotkou, ekonomem Davidem Markem a dalšími hosty.

30. září letošního roku přineslo platnost malé důchodové reformy, přesněji novely zákona o důchodovém pojištění. Ta nabyla účinnosti již 22. července 2011. V podstatě jde o drobné legislativní změny s různým časovým horizontem. Ale dopad pro většinu pojištěnců rozhodně drobný není. Od 30. září 2011 se mění výpočet důchodu. Je to kvůli rozhodnutí Ústavního soudu. Šlo o to, že lidé, kteří vydělávali v produktivním věku slušné peníze, nemají důchody vyšší než ti, kdo do důchodového systému přispívali méně. Takže se zvedly důchody těm, kteří vydělávají nadprůměrně, ale 70 % zaměstnancům bude vyměřen důchod nižší než dosud. Navíc lidé budou do důchodu odcházet později. Například ti, kteří se narodí v letošním roce, půjdou do zasloužené penze až v 73 letech. Proto ti, kteří už měli důchod „za pár“, raději odešli do předčasného důchodu.

Máte slovo s Michaelou Jílkovou – diskusní pořad, kde můžete vyjádřit svůj názor a kde řešíme problémy a témata, která působí starosti občanům! Každý divák může poslat svůj názor formou SMS nebo prostřednictvím webu České televize. Ve studiu, v němž povede moderátorka debatu, budou připraveni zastánci různých názorů na vybrané aktuální téma: zástupci odborné i laické veřejnosti. Nejde o to, aby se jeden host dostal do pozice „otloukánka", na kterého by útočili ostatní, každý bude mít šanci říct svůj názor na daný problém a obhájit ho.

Před koncem pořadu moderátorka vyhlásí téma příštího diskusního pořadu Máte slovo, vysílaného ve čtvrtek 20. 10. na ČT1 od 21:30 hodin. Debatovat může přijít každý, kdo má odvahu říct veřejně svůj názor. stačí se přihlásit na telefonním čísle: 261 13 77 66 nebo e-mailové adrese: mateslovo@ces­katelevize.cz. Své názory můžete posílat také formou SMS ve tvaru: MS mezera TEXT ZPRÁVY na telefonní číslo: 906 06 09.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).