Hlavní navigace

ČT1: Máte slovo na téma: Snížení platů státním zaměstnancům

[Tisková zpráva] Ve čtvrtek 9. září na ČT1 od 21:35 Máte slovo s Michaelou Jílkovou tváří v tvář problému: Je skutečně nutné snižovat státním zaměstnancům platy? Pozvání do studia přijali: ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek, předsedkyně Odborového svazu státních orgánů a organizací Alena Vondrová, zaměstnanci státní sféry i soukromého sektoru.

Sdílet

V přímém přenosu bude moderátorka Michaela Jílková společně se svými hosty diskutovat o tom, zda je skutečně nutné snižovat státním zaměstnancům plat. Jak se změní struktura mezd, aby byl prostor pro finanční motivaci? Jak dalece tyto změny zaměstnance postihnou?

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek navrhuje plošné snížení mzdových tarifů státních zaměstnanců až o 10 %. Tvrdí, že tím vznikne prostor pro vyšší osobní ohodnocení, třeba až 200 %. Tímto opatřením chce dosáhnout toho, aby za kvalitní práci byl erudovaný pracovník náležitě ohodnocen a finančně motivován. Ministr zároveň připouští fakt, že pokud bude chtít vedoucí své podřízené náležitě ohodnotit, bude muset některé pracovníky propustit, aby na odměny měl prostředky. Cíl je jasný – snížení provozních nákladů státu.

Odboráři to vidí jinak. Předsedkyně Odborového svazu státních orgánů a organizací Alena Vondrová s tímto návrhem zásadně nesouhlasí. Vyzývá zaměstnance, aby se nebáli protestovat a vyšli do ulic.

Máte slovo s Michaelou Jílkovou – diskusní pořad, kde můžete vyjádřit svůj názor a kde řešíme problémy a témata, která působí starosti občanům! Každý divák může poslat svůj názor formou SMS nebo prostřednictvím webu České televize. Ve studiu, v němž povede moderátorka debatu, budou připraveni zastánci různých názorů na vybrané aktuální téma: zástupci odborné i laické veřejnosti. Nejde o to, aby se jeden host dostal do pozice „otloukánka“, na kterého by útočili ostatní, každý bude mít šanci říct svůj názor na daný problém a obhájit ho.

Před koncem pořadu moderátorka vyhlásí téma příštího diskusního pořadu Máte slovo, vysílaného ve čtvrtek 16. 9. na ČT1 od 21:35 hodin. Debatovat může přijít každý, kdo se nestydí za svůj názor – stačí se přihlásit na tel. čísle: 261 13 77 66 nebo e-mailové adrese: mateslovo@ces­katelevize.cz. Své názory můžete posílat také formou SMS ve tvaru: MS mezera TEXT ZPRÁVY na telefonní číslo: 906 06 09.