Hlavní navigace

ČT1: Máte slovo na téma Sto korun za den v nemocnici – 19. 5.

[Tisková zpráva] V přímém přenosu 19. 5. od 21:30 hodin na ČT1 bude moderátorka Michaela Jílková společně se svými hosty diskutovat o tom, co přinese novela zákona o veřejném zdravotním pojištění pacientům.

Sdílet

Novela zákona o veřejném zdravotním pojištění nebo-li malá zdravotnická reforma prošla prvním čtením v Poslanecké sněmovně. Poplatky a určování standardů jsou už ve zdravotnictví evergreenem. Zdá se, že pacienti si budou muset připlatit na své zdraví. Poplatek za den v nemocnici se zvýší ze 60,– na 100,– Kč. Ministr tvrdí, že tento poplatek je pro pacienty únosný, jeho kritici, že je tento krok asociální. Také dochází ke zrušení zákazu připlácení na lepší péči a lepší materiál. Bohužel nikdo zatím neřekl, co je základ a co bude navíc. Právě proto nastane hlavní boj v momentě, až se začne rozhodovat, kdo bude určovat, co je standard a co je nadstandard. Do tohoto boje chtějí vstoupit všichni zainteresovaní, ale kdo bude hlavním velitelem, to se ještě neví. Budou to pojišťovny, Česká lékařská komora, odborné lékařské společnosti nebo ministerstvo?

O těchto a dalších otázkách budou s Michaelou Jílkovou ve studiu diskutovat předseda zdravotního výboru Poslanecké sněmovny MUDr. Boris Šťastný, viceprezident Svazu pacientů Ing. Josef Mrázek, viceprezident Svazu zdravotních pojišťoven Bc. Vladimír Kothera, lékaři a pacienti. Přímý přenos začíná na ČT1 ve čtvrtek 19. května 2011 ve 21:30 hodin.

Máte slovo s Michaelou Jílkovou – diskusní pořad, kde můžete vyjádřit svůj názor a kde řešíme problémy a témata, která působí starosti občanům! Každý divák může poslat svůj názor prostřednictvím SMS nebo webu České televize.

Ve studiu, v němž povede moderátorka debatu, budou připraveni zastánci různých názorů na vybrané aktuální téma: zástupci odborné i laické veřejnosti. Nejde o to, aby se jeden host dostal do pozice „otloukánka“, na kterého by útočili ostatní, každý bude mít šanci říct svůj názor na daný problém a obhájit ho.

Před koncem pořadu moderátorka vyhlásí téma příštího vydání diskusního pořadu Máte slovo, vysílaného ve čtvrtek 26. 5. 2011 na ČT1 od 21:25 hodin. Debatovat může přijít každý, kdo má odvahu říct veřejně svůj názor – stačí se přihlásit na telefonním čísle: 261 13 77 66 nebo e-mailové adrese: mateslovo@ces­katelevize.cz. Své názory můžete posílat také formou SMS ve tvaru: MS mezera TEXT ZPRÁVY na telefonní číslo: 906 06 09.