Hlavní navigace

ČT1: Máte slovo s M. Jílkovou na téma: Vypořádání s totalitní minulostí – čtvrtek 3. prosince

[Tisková zpráva] Jediný pořad, kde s politiky mluvíte osobně – ve čtvrtek 3. 12. ČT1 od 21:35 hodin Máte slovo na téma: Vypořádání s totalitní minulostí. Pozvání do studia přijali: ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Pavel Žáček, historik Petr Blažek a zástupci odborné i laické veřejnosti.

Sdílet

Ústav pro studium totalitních režimů zkoumá a nestranně hodnotí období komunistické totalitní moci od 25. února 1948 do 29. prosince 1989, zejména antidemokratickou a zločinnou činnost orgánů státu, stejně jako organizací založených na ideologii KSČ. Získává a zpřístupňuje veřejnosti dokumenty o činnosti bezpečnostních složek, včetně složek Státní bezpečnosti, a dokumentuje účast domácích a zahraničních osob na podpoře komunistického režimu.

Už téměř dva týdny čelí ústav kritice, že nepracuje správně. Aktivisté dokonce sepsali petici, kde žádají okamžité odvolání ředitele Pavla Žáčka a ve které se tvrdí, že ústav pracuje chaoticky, pouze na podkladech záznamů bývalé StB a překrucuje dějiny. Podepsal ji i Václav Havel. O pár dní později vznikla protipetice, kterou podepsal například Alexandr Vondra či exministr vnitra Jan Ruml. V těchto dnech vypsala Rada Ústavu konkurz na nového ředitele. Ve studiu se bude moderátorka zamýšlet nad prací Ústavu pro studium totalitních režimů i nad tím, jestli a jaký význam má zveřejnění jmen tolik let po sametové revoluci. Je tedy správné zveřejňovat seznamy spolupracovníků StB 20 let po revoluci? A máme jim věřit? Lze historii posuzovat objektivně pouze podle záznamů ze svazků Státní bezpečnosti? To jsou některé otázky, na které bude Michaela Jílková hledat odpovědi se svými hosty.

Máte slovo, úspěšný diskusní pořad Michaely Jílkové – jediný pořad, kde s politiky mluvíte osobně – nabídne tři úhly pohledu na jedno téma, tři strany diskutujících, tři čtvrtě hodiny živého vysílání. Neřeší problémy politiků, ale témata, která působí starosti občanům a řeší je přímo s nimi! A každý divák může poslat svůj názor formou sms nebo prostřednictvím webu České televize. V každém ze tří vrcholů trojúhelníkového studia, v němž povede moderátorka debatu, budou připraveni zastánci různých názorů na vybrané aktuální téma: dva odborníci a čtyři občané – zástupci odborné i laické veřejnosti. Nejde o to, aby se jeden host dostal do pozice „otloukánka", na kterého by útočili ostatní, každý bude mít šanci říct svůj názor na daný problém a obhájit ho.

Před koncem pořadu moderátorka vyhlásí téma příštího diskusního pořadu Máte slovo, vysílaného ve čtvrtek 10. 12. na ČT1 od 21:30 hodin. Na téma – Nezaměstnanost – budou zástupci odborné i laické veřejnosti diskutovat s ministrem práce a sociálních věcí Petrem Šimerkou. Debatovat může přijít každý, kdo se nestydí za svůj názor – stačí se přihlásit na tel. čísle: 261 13 77 66 nebo e-mailové adrese: mateslovo@ces­katelevize.cz