Hlavní navigace

ČT1: Máte slovo s M. Jílkovou na téma: Zvyšování nájemného – 12. 11.

[Tisková zpráva] Jediný pořad, kde s politiky mluvíte osobně – ve čtvrtek 12. 11. ČT1 od 21:40 hod. Máte slovo na téma: Zvyšování nájemného. Kdo musí už teď počítat se zvýšením nájmu? Budou se bouřit nájemníci, nebo i majitelé domů?

Sdílet

Pozvání do studia přijali: předseda Občanského sdružení majitelů domů Tomislav Šimeček, místopředseda Sdružení nájemníků ČR Milan Taraba a zástupci odborné i laické veřejnosti.

Od nového roku by měla skončit regulace nájemného v obecních bytech, hlavně v menších městech, kde se činže držely stále na poměrně nízké úrovni. Nájem by se někde mohl zvednout až o polovinu. Se zvýšením by zkrátka měli počítat všichni ti, kteří platí méně než 50 Kč za m2. Tato částka je považována za minimální k tomu, aby dům mohl být alespoň částečně udržován. Pokud však majitel investuje do zateplování či jiných stavebních úprav, rapidně se zvýší.

Jedinou obranou proti vysokému nájmu budou soudy, ale ani ty nevědí, čím se řídit. Žaloby by mohli podávat jak nájemníci bouřící se proti vysokému nájmu, tak majitelé, kteří se budou ohrazovat proti nízké činži ve svých domech. Nejvíc postiženou skupinou budou opět staří lidé, matky samoživitelky a lidé, kteří ztratili práci. Podle Sdružení na ochranu nájemníků může mít problémy s placením až 171 000 domácností.

Ve studiu se bude moderátorka zamýšlet nad výší nájmů nejen v jednotlivých bytech, ale i v regionech. Jaký dopad bude mít zvýšení nájmu pro starší lidi, nezaměstnané, pro mladé rodiny, matky samoživitelky? A proč chtějí majitelé domů zvýšit nájmy? To jsou některé otázky, na které bude Michaela Jílková hledat odpovědi se svými hosty.

Máte slovo, úspěšný diskusní pořad Michaely Jílkové – jediný, pořad kde s politiky mluvíte osobně – nabídne tři úhly pohledu na jedno téma, tři strany diskutujících, tři čtvrtě hodiny živého vysílání. Neřeší problémy politiků, ale témata, která působí starosti občanům a řeší je přímo s nimi! A každý divák může poslat svůj názor formou sms nebo prostřednictvím webu ČT. V každém ze tří vrcholů trojúhelníkového studia, v němž povede moderátorka debatu, budou připraveni zastánci různých názorů na vybrané aktuální téma: dva odborníci a čtyři občané – zástupci odborné i laické veřejnosti. Nejde o to, aby se jeden host dostal do pozice „otloukánka", na kterého by útočili ostatní, každý bude mít šanci říct svůj názor na daný problém a obhájit ho.

Před koncem pořadu moderátorka vyhlásí téma příštího diskusního pořadu Máte slovo, vysílaného ve čtvrtek 19. 11. na ČT1 od 21:40 hodin. Na téma – Stávky – budou diskutovat zástupci odborné i laické veřejnosti diskutovat se zástupci odborářů a představitelů Magistrátu hlavního města Prahy. Debatovat může přijít každý, kdo se nestydí za svůj názor – stačí se přihlásit na tel. čísle: 261 13 77 66 nebo e-mailové adrese: mateslovo@ces­katelevize.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).