Hlavní navigace

ČT1: Máte slovo s M. Jílkovou na téma: Nová sexuální výchova ve školách – 13. 5.

[Tisková zpráva] Ve čtvrtek 13. 5. na ČT1 od 21:45 Máte slovo s M. Jílkovou tváří v tvář problému: Nová sexuální výchova ve školách. Pozvání do studia přijali: poradce ministryně školství RNDr. Jindřich Kitzberger, sexuolog prof. Petr Weiss, PaedDr. Lenka Kubrichtová a další.

Sdílet

V přímém přenosu se bude moderátorka Michaela Jílková společně se svými hosty zamýšlet nad tím, jak se učí sexuální výchova ve školách. Pomůže nová příručka, kterou vydalo Ministerstvo školství, učitelům při výuce tohoto předmětu? Budou z ní školy čerpat inspiraci? Co na to říkají rodiče, psychologové a věřící?

Sexuální výchova je bezesporu velmi důležitá a vyučuje se na základních a středních školách v rámci Výchovy ke zdraví. Ale mnozí učitelé si s tímto choulostivým tématem nevědí rady. Proto se Ministerstvo školství rozhodlo práci učitelům usnadnit a vydalo příručku, která by měla pomoci zodpovědět zvídavým a mnohdy velmi poučeným dětem jejich všetečné otázky. Připravil ji tým odborníků z řad pedagogů, sexuologů a psychologů, kteří přispěli v jednotlivých kapitolách k vysvětlení různých témat.

Příručka sexuální výchovy, vydaná Ministerstvem školství, vyvolala diskuzi mezi učiteli, rodiči a věřícími. Nejvíc negativních ohlasů vzbudila kapitola č. 15 – Didaktické náměty a hra zvaná Kompot, která klade dětem velmi intimní otázky. Česká biskupská konference tvrdí, že právě tato kapitola ohrožuje mravní výchovu dětí. Učitelé se obávají, že hra by citlivým jedincům mohla způsobit trauma. Ministerstvo se hájí tím, že informace z oblasti sexu získávají žáci hlavně od svých vrstevníků, z internetu, médií, což není v pořádku.

Máte slovo s Michaelou Jílkovou – diskusní pořad, kde můžete vyjádřit svůj názor a kde řešíme problémy a témata, která působí starosti občanům! Každý divák může poslat svůj názor formou SMS nebo prostřednictvím webu České televize. Ve studiu, v němž povede moderátorka debatu, budou připraveni zastánci různých názorů na vybrané aktuální téma: zástupci odborné i laické veřejnosti. Nejde o to, aby se jeden host dostal do pozice „otloukánka", na kterého by útočili ostatní, každý bude mít šanci říct svůj názor na daný problém a obhájit ho.

Před koncem pořadu moderátorka vyhlásí téma příštího diskusního pořadu Máte slovo, vysílaného ve čtvrtek 20. 5. na ČT1 od 21:45 hodin. Debatovat může přijít každý, kdo se nestydí za svůj názor – stačí se přihlásit na tel. čísle: 261 13 77 66 nebo e-mailové adrese: mateslovo@ces­katelevize.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).