Hlavní navigace

ČT1: Máte slovo s M. Jílkovou na téma: Poprask kolem státních maturit

[Tisková zpráva] Ve čtvrtek 21. 10. na ČT1 od 21:45 Máte slovo s Michaelou Jílkovou a hosty J. Dobešem, P. Zeleným a J. Vodičkou tváří v tvář problému: Jsou státní maturity krokem dopředu, nebo zpět?

Sdílet

Pozvání do studia přijali: ministr školství Josef Dobeš, Pavel Zelený – ředitel Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (CERMAT), Jindřich Vodička – ředitel Střední odborné školy uměleckoprůmyslové a gymnázia a budoucí maturanti. V přímém přenosu s nimi bude moderátorka Michaela Jílková diskutovat o tom, jak proběhla generálka na státní maturity. Jsou státní maturity tou správnou cestou ke srovnání středoškolského vzdělání? Jak se líbí studentům a učitelům v praxi?

Po 14 letech dohadů kolem státních maturit proběhla minulý týden generálka. Vypadá to, že už se státním maturitám žádný středoškolák nevyhne. Jsou státní maturity krokem dopředu, nebo zpět? Obhájci tvrdí, že je potřeba sjednotit obtížnost této zkoušky z dospělosti, protože na „trhu“ se vzděláním je hodně typů středních škol a jejich úroveň se diametrálně liší. Odpůrci argumentují: nelze porovnávat znalosti gymnazistů a studentů odborně zaměřených škol. Objevují se názory, že maturanti, kteří před komisi předstoupí na jaře 2011, se stanou „pokusnými králíky“. Podle učitelů a ředitelů škol chybí ministerským úředníkům a CERMATu, kontakt s praxí. Podle mínění pedagogů je na jedné straně MŠMT a CERMAT a na druhém břehu přešlapují učitelé a studenti. Jak to nakonec dopadne se státními maturitami?

Máte slovo s Michaelou Jílkovou – diskusní pořad, kde můžete vyjádřit svůj názor a kde řešíme problémy a témata, která působí starosti občanům! Každý divák může poslat svůj názor formou SMS nebo prostřednictvím webu České televize. Ve studiu, v němž povede moderátorka debatu, budou připraveni zastánci různých názorů na vybrané aktuální téma: zástupci odborné i laické veřejnosti. Nejde o to, aby se jeden host dostal do pozice „otloukánka", na kterého by útočili ostatní, každý bude mít šanci říct svůj názor na daný problém a obhájit ho.

Ve čtvrtek 28. 10. v den státního svátku, ČT pořad nevysílá. Na konci přímého přenosu proto moderátorka vyhlásí téma diskuse Máte slovo, vysílané za 14 dnů, ve čtvrtek 4. 11. na ČT1 od 21:45 hod. Debatovat může přijít každý, kdo se nestydí za svůj názor – stačí se přihlásit na tel. čísle: 261 13 77 66 nebo e-mailové adrese: mateslovo@ces­katelevize.cz. Své názory můžete posílat také formou SMS ve tvaru: MS mezera TEXT ZPRÁVY na telefonní číslo: 906 06 09.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).