Hlavní navigace

ČT1: Máte slovo na téma Přísnější pravidla pro dlužníky a chronické potížisty

[Tisková zpráva] Ve čtvrtek 9. 6. v přímém přenosu na Jedničce od 21:25 Máte slovo s moderátorkou Michaelou Jílkovou, Ivanou Řápkovou, ředitelem agentury pro sociální začleňování v romských lokalitách Martinem Šimáčkem, primátorem Kladna a místopředsedou Svazu měst a obcí Danem Jiránkem, starosty a občany tváří v tvář problému: Novely zákoníků o pomoci v hmotné nouzi a o přestupcích navrhované poslankyní ODS Ivanou Řápkovou.

Sdílet

Poslankyně a bývalá primátorka Chomutova Ivana Řápková přišla před dvěma lety s velmi kontroverzní metodou jak vymoci od dlužníků peníze. Začala jim odebírat sociální dávky a zabavovat majetek. Tento krok vyvolal značnou nevoli zejména u romských aktivistů a ochránců lidských práv, kteří ho označili za diskriminační. Na druhé straně se setkal s velkou podporou u většinové veřejnosti. Inspiroval ostatní starosty, kteří si s neplatiči nevěděli rady. V tomto radikálním řešení viděli návod jak získat od dlužníků alespoň část dluhů. Soud rozhodl, že jednání primátorky Řápkové bylo protiprávní a město s ním muselo přestat. Dnes se Ivana Řápková coby poslankyně ozvala znovu. Vypracovala dvě novely zákona, které by podle ní měly přispět k řešení problémů s nepřizpůsobivými občany.

Máte slovo s Michaelou Jílkovou – diskusní pořad, kde můžete vyjádřit svůj názor a kde řešíme problémy a témata, která působí starosti občanům! Každý divák může poslat svůj názor formou SMS nebo prostřednictvím webu České televize. Ve studiu, v němž povede moderátorka debatu, budou připraveni zastánci různých názorů na vybrané aktuální téma: zástupci odborné i laické veřejnosti. Nejde o to, aby se jeden host dostal do pozice „otloukánka", na kterého by útočili ostatní, každý bude mít šanci říct svůj názor na daný problém a obhájit ho.

Před koncem pořadu moderátorka vyhlásí téma příštího diskusního pořadu Máte slovo, vysílaného ve čtvrtek 16. 6. na ČT1 od 21:25 hodin. Debatovat může přijít každý, kdo má odvahu říct veřejně svůj názor – stačí se přihlásit na tel. čísle: 261 13 77 66 nebo e-mailové adrese: mateslovo@ces­katelevize.cz. Své názory můžete posílat také formou SMS ve tvaru: MS mezera TEXT ZPRÁVY na telefonní číslo: 906 06 09.