Hlavní navigace

ČT1: Máte slovo na téma Pro sociální dávky a důchody do bankomatu?

[Tisková zpráva] Ve čtvrtek 15. září na Jedničce od 21:30 hodin Máte slovo v přímém přenosu s Michaelou Jílkovou tváří v tvář otázce: Půjdete do bankomatu pro sociální dávky a důchody?

Sdílet

Dokáží výběry v bankomatu zabránit zneužívání sociálních dávek? Bude sociální karta adekvátní náhradou za průkazy ZTP? O těchto a dalších otázkách, týkajících se systému sociálních karet, bude v přímém přenosu ve čtvrtek 15. září na ČT1 od 21:30 hodin diskutovat moderátorka Michaela Jílková s ministrem práce a sociálních věcí Jaromírem Drábkem, předsedou Rady seniorů Zdeňkem Pernesem, bankovním expertem Patrikem Nacherem a dalšími hosty.

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek připravuje změny, které vzbudily negativní emoce. Prohlášení, že senioři budou dostávat důchody na účet a vybírat si je v bankomatech, vyvolalo vlnu nevole u občanů, opozice i u koaličních partnerů v čele s premiérem Petrem Nečasem. MPSV sdělilo, že tuto povinnost nikdy nedeklarovalo a důchody budou nadále vypláceny tak, jak byli senioři zvyklí, tedy pokud budou chtít.

Sociální kartu by měli používat občané, kteří pobírají nezdanitelné sociální dávky. Karta by měla nahradit i průkaz ZTP, což se nelíbí zdravotně handicapovaným. MPSV tvrdí, že tento systém zjednoduší a zpřehlední systém sociální ochrany. Výplata sociálních dávek se sjednotí a proběhne z jednoho místa – z Úřadu práce ČR. Ministr ujišťuje, že ke snížení dostupnosti nedojde. Ale právě toho se nejvíce obávají senioři a zdravotně handicapovaní z menších měst a obcí.

Máte slovo s Michaelou Jílkovou – diskusní pořad, kde můžete vyjádřit svůj názor a kde řešíme problémy a témata, která působí starosti občanům! Každý divák může poslat svůj názor formou SMS nebo prostřednictvím webu České televize. Ve studiu, v němž povede moderátorka debatu, budou připraveni zastánci různých názorů na vybrané aktuální téma: zástupci odborné i laické veřejnosti. Nejde o to, aby se jeden host dostal do pozice „otloukánka", na kterého by útočili ostatní, každý bude mít šanci říct svůj názor na daný problém a obhájit ho.

Před koncem pořadu moderátorka vyhlásí téma příštího diskusního pořadu Máte slovo, vysílaného ve čtvrtek 22. 9. na ČT1 od 21:30 hodin. Debatovat může přijít každý, kdo má odvahu říct veřejně svůj názor – stačí se přihlásit na tel. čísle: 261 13 77 66 nebo e-mailové adrese: mateslovo@ces­katelevize.cz. Své názory můžete posílat také formou SMS ve tvaru: MS mezera TEXT ZPRÁVY na telefonní číslo: 906 06 09.