Hlavní navigace

ČT1: Máte slovo s M. Jílkovou na téma: Díky půjčce jsem na mizině! – čtvrtek 22. dubna

[Tisková zpráva] Ve čtvrtek 22. 4. 2010 na ČT1 od 21:45 hodin Máte slovo s M. Jílkovou tváří v tvář problému: Díky půjčce jsem na mizině! Pozvání do studia přijali: advokát Tomáš Sokol a Daniel Hůle - sociální pracovník organizace Člověk v tísni a zástupce České leasingové a finanční asociace.

Sdílet

V přímém přenosu se bude moderátorka Michaela Jílková společně se svými hosty zamýšlet nad tím, co nového přinesou změny v zákoně o spotřebitelském úvěru, zda budou dostačující, jak nás stát chrání před lichvářskými úroky a kdo nese vinu na svízelnou situaci některých spotřebitelů, kteří se díky půjčce ocitli na mizině.

S půjčkami a hypotékami všeho druhu se po roce 1989 roztrhl pytel. Nabídky a sliby jsou velice lákavé – k některým půjčkám dokonce ani nepotřebujeme žádné doklady, stačí jen náš podpis a vysněnou věc nebo peníze na ni máme v kapse za pár minut. Ale uvědomujeme si, co nás taková věc může stát? Kolik za ní nakonec zaplatíme? Případů, kdy si lidé půjčili například 20.000 Kč a tuto částku mnohonásobně přeplatili, nebo dokonce přišli i o střechu nad hlavou, stále přibývá.

Praktiky některých obchodníků s penězi připomínají lichvu, jejíž provozování je u nás zakázáno. Podle mnohých právníků je ale právní výklad lichvy velice vágní a dá se velmi lehce obejít. Prokazování, co je a co není lichva, je proto velice obtížné.

U nás zatím žádné úrokové stropy zákonem stanoveny nejsou. V současné době probíhá schvalování změn, které by měly být zakotveny v novém zákoně o spotřebitel­ském úvěru.

Máte slovo s Michaelou Jílkovou – diskusní pořad, kde můžete vyjádřit svůj názor a kde řešíme problémy a témata, která působí starosti občanům! Každý divák může poslat svůj názor formou SMS nebo prostřednictvím webu České televize. Ve studiu, v němž povede moderátorka debatu, budou připraveni zastánci různých názorů na vybrané aktuální téma: zástupci odborné i laické veřejnosti. Nejde o to, aby se jeden host dostal do pozice „otloukánka", na kterého by útočili ostatní, každý bude mít šanci říct svůj názor na daný problém a obhájit ho.

Před koncem pořadu moderátorka vyhlásí téma příštího diskusního pořadu Máte slovo, vysílaného ve čtvrtek 29. 4. 2010 na ČT1 od 21:50 hodin. Debatovat může přijít každý, kdo se nestydí za svůj názor – stačí se přihlásit na tel. čísle: 261 13 77 66 nebo e-mailové adrese: mateslovo@ces­katelevize.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).