Hlavní navigace

ČT1: Máte slovo s M. Jílkovou na téma: Peníze ve zdravotnictví – čtvrtek 7. 1.

[Tisková zpráva] Jediný pořad, kde s politiky mluvíte osobně – ve čtvrtek 7. 1. na ČT1 od 21:40 Máte slovo na téma: Peníze ve zdravotnictví. Pozvání do studia přijali: ředitel VZP Pavel Horák, prezident České lékařské komory Milan Kubek, lékaři a pacienti.

Sdílet

V přímém přenosu se bude moderátorka zamýšlet nad tím, jak se vypořádá naše zdravotnictví s tím, že v důsledku krize bude méně finančních prostředků např. na onkologicky nemocné pacienty. Budeme si muset na zdravotní péči připlácet? Zhorší se dostupnost kvalitní lékařské péče? Budou peníze na drahé léky? To jsou některé otázky, na které bude Michaela Jílková hledat odpovědi se svými hosty.

Lékaři všech oborů varují, že bude méně peněz na zdravotní péči. Pojišťovny údajně vyčerpají miliardové přebytky, které si našetřily během posledních tří let. Dojde tedy logicky k omezení zdravotní péče. Možná se bude opakovat rok 2006, kdy lékaři nemohli pacientům předepisovat drahé léky a plánované operace musely být odkládány.

Návrh úhradové vyhlášky ministerstva zdravotnictví stanoví, kolik peněz půjde z pojišťoven do nemocnic a lékařům. Bude to rozhodně mnohem méně než v loňském roce. MUDr. Milan Kubek jako šéf České lékařské komory varoval, že lékaři budou léčit jen do výše toho, co pojišťovny zaplatí. Jinak by museli hradit léčbu a léky ze svého. Také se může stát, že lékař nedoporučí pacienta na odborné vyšetření, protože by překročil limit. Bude méně peněz na diagnostická radiologická centra a na vyšetření se bude čekat mnohem déle. Na první pohled se ušetří, ale později se bude muset vydat mnohem více peněz za léčbu nebo bude docházet k soudním sporům pro zanedbání péče.

Máte slovo, úspěšný diskusní pořad Michaely Jílkové – jediný pořad, kde s politiky mluvíte osobně – nabídne tři úhly pohledu na jedno téma, tři strany diskutujících, tři čtvrtě hodiny živého vysílání. Neřeší problémy politiků, ale témata, která působí starosti občanům a řeší je přímo s nimi! A každý divák může poslat svůj názor formou sms nebo prostřednictvím webu České televize. V každém ze tří vrcholů trojúhelníkového studia, v němž povede moderátorka debatu, budou připraveni zastánci různých názorů na vybrané aktuální téma: dva odborníci a čtyři občané – zástupci odborné i laické veřejnosti. Nejde o to, aby se jeden host dostal do pozice „otloukánka", na kterého by útočili ostatní, každý bude mít šanci říct svůj názor na daný problém a obhájit ho.

Před koncem pořadu moderátorka vyhlásí téma příštího diskusního pořadu Máte slovo, vysílaného ve čtvrtek 14. 1. na ČT1 od 21:35 hodin. Debatovat může přijít každý, kdo se nestydí za svůj názor – stačí se přihlásit na tel. čísle: 261 13 77 66 nebo e-mailové adrese: mateslovo@ces­katelevize.cz.