Hlavní navigace

ČT1 – Máte slovo s M. Jílkovou na téma: Drastické zdražování kvůli DPH

[Tisková zpráva] Ve čtvrtek 3. března na Jedničce od 21:45 Máte slovo s Michaelou Jílkovou, Martinem Kocourkem, Bohuslavem Sobotkou a diváky tváří v tvář problému: Vzhledem k ostatním úsporným opatřením nebude další zdražování pro sociálně slabší občany zničující?

Sdílet

Vláda odsouhlasila sjednocení DPH na jednotnou sazbu – dvacet procent. Je tento krok opravdu nezbytný? O tom bude moderátorka Michaela Jílková v přímém přenosu diskutovat s ministrem průmyslu a obchodu Martinem Kocourkem, úřadujícím předsedou ČSSD Bohuslavem Sobotkou, výrobci a diváky.

Zavedení jednotné sazby DPH ve výši dvaceti procent jde ruku v ruce s důchodovou reformou. Vláda se k tomuto kroku rozhodla právě proto, aby měla peníze na vyplácení důchodů v budoucnosti. Zvyšování DPH je – laicky řečeno – zdražování takřka všeho: potravin, energií, služeb, nájmů, léků… Dotkne se nás všech. Otázkou je, do jaké míry. Ekonomové odhadují, že vše bude dražší o 3 %. Je to málo, nebo moc? Jak pro koho. Pro sociálně slabší občany to může být i zničující vzhledem k ostatním úsporným opatřením, která vláda připravila (snižování platů, sociálních dávek, zvyšování nájemného ještě před zvyšováním DPH apod.). Politické strany slibovaly občanům před volbami ledacos. Ani jedna ale neměla zavedení jednotné sazby DPH ve svém programu. ODS, která před volbami prohlašovala, že zvyšování DPH nepodpoří, změnila po osmi měsících názor. Dokonce tuto změnu sama navrhla. A koaliční strany s ní ochotně souhlasily.

Máte slovo s Michaelou Jílkovou – diskusní pořad, kde můžete vyjádřit svůj názor a kde řešíme problémy a témata, která působí starosti občanům! Každý divák může poslat svůj názor formou SMS nebo prostřednictvím webu České televize. Ve studiu, v němž povede moderátorka debatu, budou připraveni zastánci různých názorů na vybrané aktuální téma: zástupci odborné i laické veřejnosti. Nejde o to, aby se jeden host dostal do pozice „otloukánka", na kterého by útočili ostatní, každý bude mít šanci říct svůj názor na daný problém a obhájit ho.

Před koncem pořadu moderátorka vyhlásí téma příštího diskusního pořadu Máte slovo, vysílaného ve čtvrtek 10. 3. na ČT1 od 21:45 hodin. Debatovat může přijít každý, kdo se nestydí za svůj názor – stačí se přihlásit na tel. čísle: 261 13 77 66 nebo e-mailu: mateslovo@ces­katelevize.cz. Své názory můžete posílat také formou SMS ve tvaru: MS mezera TEXT ZPRÁVY na telefonní číslo: 906 06 09.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).