Hlavní navigace

ČT1: Máte slovo s M. Jílkovou na téma: Policie – čtvrtek 5. listopadu

[Tisková zpráva] Jediný pořad, kde s politiky mluvíte osobně – ve čtvrtek 5. 11. ČT1 od 21:40 hod. Máte slovo na téma: Policie. Pozvání do studia přijali ministr vnitra Martin Pecina a poslanec Ivan Langer.

Sdílet

Jen za posledního dva a půl roku odešlo od Policie České republiky 9 500 lidí a očekává se, že jejich počet do konce roku ještě vzroste. Odcházejí i mladí policisté. Policisté totiž využívají tříletého přechodného období, které jim skončí letos v prosinci, kdy mohou odejít do civilu podle starých pravidel. Ta jim totiž přiznávají nárok na výsluhu za pouhých deset let služby. Rostoucí počet policistů, kteří sbor opouštějí, se odráží na výši výsluh vyplácených státem. Celková částka takto vyplacená za dva roky vzrostla o polovinu a činí téměř tři miliardy korun. Ministerstvo vnitra prý tak masivní odchod policistů nečekalo.

Zatímco předchozí ministr vnitra Ivan Langer dělal vše pro to, aby k policii přitáhl nové lidi, nyní se trend obrací. Regiony musely kvůli krizi vyhlásit stop stav. Posily přijímá jen pražský a středočeský bezpečnostní sbor. Policii dnes do ideálního tabulkového stavu stále chybí více než čtyři tisíce lidí. Do konce září dalo výpověď 1 400 policistů, očekává se dalších 400 výpovědí do konce roku. Práci policie řada občanů kritizuje a tvrdí, že policie občanům rozhodně nepomáhá, ani je nechrání. Ve studiu se bude moderátorka zamýšlet nad tím, zdali máme dostatek policistů, kteří nám pomáhají a chrání, ale také nad jejich hromadným odchodem a doživotní rentou. Budeme se muset obávat na ulicích o svoji bezpečnost? Ochrání nás malý počet policistů dostatečně? Je správné, aby dostávali policisté doživotní rentu? To jsou některé otázky, na které bude Michaela Jílková hledat odpovědi se svými hosty.

Máte slovo, úspěšný diskusní pořad Michaely Jílkové – jediný pořad, kde s politiky mluvíte osobně – nabídne tři úhly pohledu na jedno téma, tři strany diskutujících, tři čtvrtě hodiny živého vysílání. Neřeší problémy politiků, ale témata, která působí starosti občanům a řeší je přímo s nimi! A každý divák může poslat svůj názor formou sms nebo prostřednictvím webu České televize. V každém ze tří vrcholů trojúhelníkového studia, v němž povede moderátorka debatu, budou připraveni zastánci různých názorů na vybrané aktuální téma: dva odborníci a čtyři občané – zástupci odborné i laické veřejnosti. Nejde o to, aby se jeden host dostal do pozice „otloukánka", na kterého by útočili ostatní, každý bude mít šanci říct svůj názor na daný problém a obhájit ho.

Před koncem pořadu moderátorka vyhlásí téma příštího diskusního pořadu Máte slovo, vysílaného ve čtvrtek 12. 11. na ČT1 od 21:40 hodin. Na téma – Zvyšování nájemného – budou zástupci odborné i laické veřejnosti diskutovat s předsedou Sdružení na ochranu nájemníků Stanislavem Křečkem. Debatovat může přijít každý, kdo se nestydí za svůj názor – stačí se přihlásit na tel. čísle: 261 13 77 66 nebo e-mailové adrese: mateslovo@ces­katelevize.cz.