Hlavní navigace

ČT1: Máte slovo s M. Jílkovou na téma: Poplatky v lékárnách – čtvrtek 22. 10.

[Tisková zpráva] Jediný pořad, kde s politiky mluvíte osobně – ve čtvrtek 22. října na ČT1 od 21:40 Máte slovo na téma: Poplatky v lékárnách. Mají kraje hradit za své občany poplatky ve vybraných lékárnách?

Sdílet

Pozvání do studia přijali: hejtman Středočeského kraje David Rath, primátor Mladé Boleslavi Raduan Nwelati a zástupci odborné i laické veřejnosti.

Spor o proplácení poplatků občanům v krajských lékárnách se vede od začátku letošního ledna. Právě v té době je jako první začal z peněz kraje proplácet středočeský hejtman David Rath. Postupně se k němu přidávali i hejtmani dalších krajů. Soukromí lékárníci přicházeli o tržby a o zákazníky, proto podali k soudu několik žalob pro nekalou soutěž. Předběžná soudní rozhodnutí, která zakazují v krajských lékárnách třicetikorunové poplatky vracet, respektuje pouze hejtman Moravskoslezského kraje. Hejtman Rath podle vyjádření soudců jejich rozhodnutí nerespektuje a poplatky dál hradí formou slevových kuponů. Jeho jednání kritizují nejen soudci a zákonodárci, ale i mnozí občané. Ti tvrdí, že nerespektování soudních rozhodnutí je pohrdání zákony.

Ve studiu se bude moderátorka zamýšlet nad hrazením poplatků v krajských lékárnách, nad tím, kolik peněz vlastně v lékárnách utratíme, ale i nad respektováním rozhodnutí našich soudů. Platí zákon pro každého? Musíme platit v lékárnách regulační poplatky? To jsou některé otázky, na které bude Michaela Jílková hledat odpovědi se svými hosty.

Máte slovo, úspěšný diskusní pořad Michaely Jílkové – jediný pořad, kde s politiky mluvíte osobně – nabídne tři úhly pohledu na jedno téma, tři strany diskutujících, tři čtvrtě hodiny živého vysílání. Neřeší problémy politiků, ale témata, která působí starosti občanům a řeší je přímo s nimi! A každý divák může poslat svůj názor formou sms nebo prostřednictvím webu České televize. V každém ze tří vrcholů trojúhelníkového studia, v němž povede moderátorka debatu, budou připraveni zastánci různých názorů na vybrané aktuální téma: dva odborníci a čtyři občané – zástupci odborné i laické veřejnosti. Nejde o to, aby se jeden host dostal do pozice „otloukánka", na kterého by útočili ostatní, každý bude mít šanci říct svůj názor na daný problém a obhájit ho.

Před koncem pořadu moderátorka vyhlásí téma příštího diskusního pořadu Máte slovo, vysílaného ve čtvrtek 29. 10. 2009 na ČT1 od 21:40 hodin. Na téma – Hazard – budou zástupci odborné i laické veřejnosti diskutovat s předsedou KDU-ČSL Cyrilem Svobodou. Debatovat může přijít každý, kdo se nestydí za svůj názor – stačí se přihlásit na tel. čísle: 261 13 77 66 nebo e-mailové adrese: mateslovo@ces­katelevize.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).