Hlavní navigace

ČT1: Máte slovo s M. Jílkovou na téma: Povodně 2010 – čtvrtek 10. 6.

[Tisková zpráva] Ve čtvrtek 10. června na ČT1 od 21:35 Máte slovo s Michaelou Jílkovou tváří v tvář problému: Povodně 2010. Pozvání do studia přijali: předseda Asociace krajů ČR Michal Hašek, geolog Luděk Kovář, generální ředitel Povodí Moravy Libor Dostál a Richard Kapsa z České asociace pojišťoven.

Sdílet

V přímém přenosu se bude moderátorka společně se svými hosty zamýšlet nad tím, proč jsou povodně tak často, jaká opatření se udělala od posledních velkých podvodní v r. 1997 a 2002, zda se naplnily všechny sliby na zlepšení situace, jak pojišťovny plní své závazky.

Letošní květen nám opět dal pocítit, že si přírodu nemůžeme podmanit. Silné deště rozvodnily řeky. Mnoha lidem se voda prohnala domy, zničila majetek. V r. 1997 se tragickým symbolem povodní stala obec Troubky na Moravě. Velká voda si tenkrát vyžádala několik životů a smetla zhruba 200 domů. Když se letos valila voda opět do Troubek, lidé znovu nevěřili, že se to stane. Nejvíc je mrzí, že všichni slibovali, jak se všechno změní. Nestalo se nic, jen opět přišla velká voda. Ale je chyba jen na straně státu? V r. 2002 přišla stoletá vody i do Prahy a do celých Čech. Jak se změnila situace od té doby?

Zdá se, že velké vodě budeme muset čelit čím dál častěji, jak naznačilo letošní jaro. Povodně řádily hlavně na Moravě. Skalnatá podloží s těžkou jílovitou půdou se začala sesouvat a trhat. V obci Dolní Domaslavice na Frýdecko-Místecku se roztrhly tři domy. Jeden z nich je určen k demolici. Lidé se rázem ocitli bez střechy nad hlavou. Pokud byli pojištění, čekají, že pojišťovna splní své závazky. Jsou smlouvy sjednány tak, aby jim mohla vše uhradit?

Máte slovo s Michaelou Jílkovou – diskusní pořad, kde můžete vyjádřit svůj názor a kde řešíme problémy a témata, která působí starosti občanům! Každý divák může poslat svůj názor formou SMS nebo prostřednictvím webu České televize. Ve studiu, v němž povede moderátorka debatu, budou připraveni zastánci různých názorů na vybrané aktuální téma: zástupci odborné i laické veřejnosti. Nejde o to, aby se jeden host dostal do pozice „otloukánka", na kterého by útočili ostatní, každý bude mít šanci říct svůj názor na daný problém a obhájit ho.

Před koncem pořadu moderátorka vyhlásí téma příštího diskusního pořadu Máte slovo, vysílaného ve čtvrtek 17. 6. na ČT1 od 21:35 hodin. Debatovat může přijít každý, kdo se nestydí za svůj názor – stačí se přihlásit na tel. čísle: 261 13 77 66 nebo e-mailové adrese: mateslovo@ces­katelevize.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).