Hlavní navigace

ČT1: Máte slovo s M. Jílkovou na téma: Stávky – čtvrtek 19. listopadu

[Tisková zpráva] Jediný pořad, kde s politiky mluvíte osobně – ve čtvrtek 19. 11. ČT1 od 21:40 hod. Máte slovo na téma: Stávky. Pozvání do studia přijali odborový předák Svazu dopravy a Metra Jiří Zabloudil, pražský radní pro dopravu Radovan Šteiner a zástupci odborné i laické veřejnosti.

Sdílet

Už dva týdny sleduje veřejnost válku mezi Dopravním podnikem a Magistrátem hlavního města Prahy. Hrozící stávka pořádně vyděsila nejen Pražany, ale i ostatní občany, kteří by měli problémy s dopravní obslužností. Odboráři pražského dopravního podniku se bouří proti hromadnému propouštění zaměstnanců a mimo jiné žádají po magistrátu doplacení téměř dvou miliard korun za ztráty na provozních nákladech. Aby stávku odvrátil, nabídl primátor Pavel Bém Dopravnímu podniku zálohu 900 milionů korun. S tím dopraváci nesouhlasili, na svých požadavcích trvali a vymohli kompromis s tím, že budou i nadále jednat. Vyčerpávající jednání odborů a magistrátu stávku prozatím zažehnala.

Odboráři dopravních podniků ale nejsou jediní, kteří řeší problémy v podniku stávkou. V nedávné době zablokovali silnice stávkující zemědělci, za vyšší platy stávkovali učitelé, zaměstnanci aerolinek, železničáři a v paměti máme jistě i stávku zemědělců, kteří vylili před třemi týdny do polí tisíce litrů mléka. Stávka, která se dotkne lidí, kteří s ní nemají tzv. nic společného, se stává velkým problémem. To jsou především právě stávky v dopravě.

Ve studiu se bude moderátorka zamýšlet nad stávkami, které se dotknou většiny obyvatel, ať už se jí účastní osobně nebo pasivně anebo jsou v pozici nezúčastněného pozorovatele. Stává se stávka nástrojem k vydírání? Je stávka konstruktivním řešením problémů? To jsou některé otázky, na které bude Michaela Jílková hledat odpovědi se svými hosty.

Máte slovo, úspěšný diskusní pořad Michaely Jílkové – jediný pořad, kde s politiky mluvíte – osobně – nabídne tři úhly pohledu na jedno téma, tři strany diskutujících, tři čtvrtě hodiny živého vysílání. Neřeší problémy politiků, ale témata, která působí starosti občanům a řeší je přímo s nimi! A každý divák může poslat svůj názor formou sms nebo prostřednictvím webu České televize. V každém ze tří vrcholů trojúhelníkového studia, v němž povede moderátorka debatu, budou připraveni zastánci různých názorů na aktuální téma: dva odborníci a čtyři občané – zástupci odborné i laické veřejnosti. Nejde o to, aby se jeden host dostal do pozice „otloukánka", na kterého by útočili ostatní, každý bude mít šanci říct svůj názor na daný problém a obhájit ho.

Před koncem pořadu moderátorka vyhlásí téma příštího diskusního pořadu Máte slovo, vysílaného ve čtvrtek 26. 11. na ČT1 od 21:40 hodin. Na téma – Transplantace – budou zástupci odborné i laické veřejnosti diskutovat s náměstkem ministryně zdravotnictví Markem Šnajdrem. Debatovat může přijít každý, kdo se nestydí za svůj názor – stačí se přihlásit na tel.: 261 13 77 66 nebo e-mailové adrese: mateslovo@ces­katelevize.cz.