Hlavní navigace

ČT1: Máte slovo s Michaelou Jílkovou na téma: Střílení do lidí na hranicích za totality! – 25. 2.

[Tisková zpráva] Ve čtvrtek 25. 2. na ČT1 od 21:45 Máte slovo s M. Jílkovou tváří v tvář problému: Střílení do lidí na hranicích za totality! Pozvání do studia přijali: dosavadní (odcházející) ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Pavel Žáček, poslanec Jiří Dolejš a bývalí pohraničníci.

Sdílet

V přímém přenosu se bude moderátorka Michaela Jílková společně se svými hosty zamýšlet nad otázkami: Je potřeba jitřit staré rány a otevírat citlivá témata? Měla by být úmrtí na hranicích přehodnocena na zločiny komunismu? Plnili pohraničníci jen svou povinnost, nebo záleželo jen na jejich vlastním rozhodnutí, zda budou střílet, nebo ne?

Tímto tématem chceme připomenout neslavné 62. výročí „Vítězného února 1948“ a upozornit na hrůzy, jež se děly za totality a za které nebyl dodnes nikdo potrestán. Ze studie historika Martina Pulce vyplývá, že při pokusu o přechod hranic komunistického Československa v letech 1948–1989 bylo zabito 282 lidí, z nichž 145 bylo zastřeleno pohraničníky. Většina těchto tragických událostí byla režimem vyhodnocena jako úmrtí nezbytná, ke kterým došlo při pokusu o ilegální překročení hranic. Podle Ústavu pro studium totalitních režimů dosud nedošlo k ucelenému zveřejnění a posouzení zločinů, z nichž mnohé lze pravděpodobně označit za zločiny proti lidskosti podle definic mezinárodního práva od roku 1945.

Máte slovo s Michaelou Jílkovou – diskusní pořad, kde můžete vyjádřit svůj názor a kde řešíme problémy a témata, která působí starosti občanům! Každý divák může poslat svůj názor formou SMS nebo prostřednictvím webu České televize. Ve studiu, v němž povede moderátorka debatu, budou připraveni zastánci různých názorů na vybrané aktuální téma: zástupci odborné i laické veřejnosti. Nejde o to, aby se jeden host dostal do pozice „otloukánka", na kterého by útočili ostatní, každý bude mít šanci říct svůj názor na daný problém a obhájit ho.

Před koncem pořadu moderátorka vyhlásí téma příštího diskusního pořadu Máte slovo, vysílaného ve čtvrtek 4. 3. na ČT1 od 21:45 hodin. Debatovat může přijít každý, kdo se nestydí za svůj názor – stačí se přihlásit na tel. čísle: 261 13 77 66 nebo e-mailové adrese: mateslovo@ces­katelevize.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).