Hlavní navigace

ČT1: Máte slovo s Michaelou Jílkovou na téma: Zákeřná mentální anorexie a bulimie – 24. 6.

[Tisková zpráva] Ve čtvrtek 24. 6. na ČT1 od 21:35 hodin Máte slovo s M. Jílkovou tváří v tvář problému: Zákeřná mentální anorexie a bulimie. Pozvání do studia přijali: MUDr. Miroslava Navrátilová z Poradny pro poruchy metabolismu a výživy, psychiatrička MUDr. Taťjana Horká, ředitelka modelingové agentury Karolína Bosáková, fotograf Jakub Ludvík a Petra Dvořáková, pacientka s mentální anorexií.

Sdílet

V přímém přenosu se bude moderátorka Michaela Jílková společně se svými hosty zamýšlet nad tím, proč mnoho mladých dívek a chlapců dobrovolně hladoví. Vědí o tom, že mentální anorexie a bulimie jim může přivodit i smrt? Podporují tento trend časopisy, kde se objevují štíhlé a dokonalé bytosti? Je to jen iluze nebo skutečnost? Je chyba v rodině? Co dělat s poruchami příjmu potravy?

Primárně jsou mentální anorexie a bulimie duševní onemocnění, spočívající v odmítání potravy a zkreslené představě o svém těle. Nejčastěji se objevují u dívek (v menší míře i u chlapců) kolem 15 a 16 let. Bohužel nejde o nevinný experiment s vlastním tělem. Porucha příjmu potravy je závažné onemocnění, které může vyvolat následky na celý život, či dokonce může skončit smrtí (až 1/3 nemocných umírá, 1/3 se stává chronickými pacienty a pouze 1/3 se jakž takž vyléčí). Co je na léčbě mentální anorexie tak složitého? Možná stačí jen pacientku přesvědčit, že musí začít jíst. Ale než se klientka odhodlá k léčbě a než její okolí pochopí varovné signály, mnohdy už bývá pozdě. Dívky mají zcela rozhozený metabolismus, přestanou menstruovat, začnou se jim odvápňovat kosti, jsou slabé, apatické apod. I když váží třeba jen něco málo přes třicet kilo, stále mají pocit, že na jejich těle je tuk. Anorektičky bývají velmi inteligentní a pocházejí často z dobrých socioekonomických poměrů. Právě jejich inteligence jim mnohdy brání, aby se podrobily léčbě u psychiatra, terapie se často ocitá ve slepé uličce. Je to běh na velmi, velmi dlouhou trať.

Máte slovo s Michaelou Jílkovou – diskusní pořad, kde můžete vyjádřit svůj názor a kde řešíme problémy a témata, která působí starosti občanům! Každý divák může poslat svůj názor formou SMS nebo prostřednictvím webu České televize. Ve studiu, v němž povede moderátorka debatu, budou připraveni zastánci různých názorů na vybrané aktuální téma: zástupci odborné i laické veřejnosti. Nejde o to, aby se jeden host dostal do pozice „otloukánka", na kterého by útočili ostatní, každý bude mít šanci říct svůj názor na daný problém a obhájit ho.

Debatovat může přijít každý, kdo se nestydí za svůj názor – stačí se přihlásit na tel. čísle: 261 13 77 66 nebo e-mailové adrese: mateslovo@ces­katelevize.cz.