Hlavní navigace

ČT1: Máte slovo s M. Jílkovou na téma: Nastaly změny v důchodovém systému! – čtvrtek 28. 1.

[Tisková zpráva] Ve čtvrtek 28. 1. na ČT1 od 21:50 Máte slovo s M. Jílkovou tváří v tvář problému: Nastaly změny v důchodovém systému! Pozvání do studia přijali: místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach, vrchní ředitel Sekce sociální a rodinné politiky MPSV ČR a spoluautor stávajících změn v důchodovém systému Jiří Král a vy, občané!

Sdílet

V přímém přenosu se bude moderátorka Michaela Jílková společně se svými hosty zamýšlet nad změnami, které nastaly v důchodovém systému od ledna letošního roku. Co bude s těmi, jimž nárok na důchod nevznikne? Kam až může důchodová reforma zajít, když i současné změny jsou, podle odborníků, nedostačující? Sníží se invalidní důchody? Po kolika odpracovaných letech nám skutečně vznikne nárok na starobní důchod?

Dožíváme se vyššího věku, jsme zdravější a produktivnější a nemáme na důchody! Proto se, podle odborníků, musí věková hranice odchodu do důchodu neustále zvedat. Změny, ke kterým dochází od ledna 2010, tuto hranici posunuly na 65 let. Spolu s věkem roste také doba povinného sociálního pojištění – až 35 let. Stírají se i rozdíly mezi důchodovým věkem mužů a žen. Pokud žena nevychovala žádné dítě nebo jen jedno, bude moci jít do důchodu ve stejném věku jako muž. Do důchodu se také nebude započítávat doba studia. Jestliže bude student chtít, aby se mu léta strávená na škole započítávala jako odpracovaná, bude si muset platit sociální pojištění sám.

Další znevýhodněnou skupinou jsou lidé se zdravotním handicapem. Podmínky pro samotné přiznání invalidního důchodu se v důsledku přijatých změn velmi zpřísnily. I v případě přiznání nemusí vzniknout nárok na vyplácení, protože dotyčný nebude mít splněnu potřebnou dobu sociálního pojištění. To se týká i důchodů vdovských, vdoveckých i sirotčích.

Máte slovo s Michaelou Jílkovou – jediný pořad, kde můžete vyjádřit svůj názor a kde řešíme problémy a témata, která působí starosti občanům! Každý divák může poslat svůj názor formou SMS nebo prostřednictvím webu České televize. Ve studiu, v němž povede moderátorka debatu, budou připraveni zastánci různých názorů na vybrané aktuální téma: zástupci odborné i laické veřejnosti. Nejde o to, aby se jeden host dostal do pozice „otloukánka", na kterého by útočili ostatní, každý bude mít šanci říct svůj názor na daný problém a obhájit ho.

Před koncem pořadu moderátorka vyhlásí téma příštího diskusního pořadu Máte slovo, vysílaného ve čtvrtek 4. 2. na ČT1 od 21:50 hodin. Debatovat může přijít každý, kdo se nestydí za svůj názor – stačí se přihlásit na tel. čísle: 261 13 77 66 nebo e-mailové adrese: mateslovo@ces­katelevize.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).