Hlavní navigace

ČT1: Máte slovo na téma Rušení malých nemocnic a nemocničních lůžek

[Tisková zpráva] Poprvé v novém roce ve čtvrtek 5. ledna 2012 na Jedničce ve 20:50 hodin Máte slovo v živé diskusi s moderátorkou Michaelou Jílkovou, ředitelem VZP MUDr. Pavlem Horákem, s přednostou Kardiocentra IKEM prof. MUDr. Janem Pirkem, DrSc., hejtmanem Středočeského kraje MUDr. Davidem Rathem, s ředitelem Jesenické nemocnice Ing. Janem Jedličkou a dalšími hosty tváří v tvář problému: Je v pořádku, že bude zrušeno několik tisíc nemocničních lůžek či dokonce nemocnic?

Sdílet

Zástupci zdravotních pojišťoven podepsali memorandum o restrukturalizaci a redukci nemocničních lůžek. Do roka vypovědí nemocnicím smlouvy a vyjednají nové. Péče v nemocnicích se má přizpůsobit skutečným požadavkům a potřebám pacientů. Pojišťovny chtějí zrušit až 10 tisíc lůžek! Kolik peněz se ušetří, není zatím zřejmé. Pojišťovny plánují ponechat ušetřené finanční prostředky nemocnicím na zkvalitnění péče, platy lékařů a potřebný provoz.

K memorandu se připojily všechny zdravotní pojišťovny. Všem nemocnicím budou vypovězeny smlouvy a od 1. 1. 2013 by měly platit smlouvy nové. Asociace českých a moravských nemocnic s memorandem nesouhlasí: Považuje je za záměr zrušit regionální nemocnice. Domnívá se, že pojišťovny jím zasahují do pravomoci krajů, které spravují nemocnice. Obává se, že nové smlouvy budou nevýhodné a odnesou to jak zaměstnanci, tak pacienti.

Máte slovo s Michaelou Jílkovou – diskusní pořad, kde můžete vyjádřit svůj názor a kde řešíme problémy a témata, která působí starosti občanům! Každý divák může poslat svůj názor formou SMS nebo prostřednictvím webu České televize. Ve studiu, v němž povede moderátorka debatu, budou připraveni zastánci různých názorů na vybrané aktuální téma: zástupci odborné i laické veřejnosti. Nejde o to, aby se jeden host dostal do pozice „otloukánka", na kterého by útočili ostatní, každý bude mít šanci říct svůj názor na daný problém a obhájit ho.

Před koncem pořadu moderátorka vyhlásí téma příštího diskusního pořadu Máte slovo, vysílaného ve čtvrtek 12. 1. 2012 na ČT1 od 20:50 hodin. Debatovat může přijít každý, kdo má odvahu říct veřejně svůj názor – stačí se přihlásit na tel. čísle: 261 13 77 66 nebo e-mailu: mateslovo@ces­katelevize.cz. Své názory můžete posílat také formou SMS ve tvaru: MS mezera TEXT ZPRÁVY na telefonní číslo: 906 06 09.