Hlavní navigace

ČT1: Pavel Landovský v cyklu Neobyčejné životy

[Tisková zpráva] V cyklu Neobyčejné životy, který přináší životní a profesní příběhy současných českých herců, uvede ČT1 ve středu 13. července od 21:40 hodin portrét Pavla Landovského, vynikajícího divadelního herce, oblíbeného komika filmového plátna, umělce nenapodobitelného temperamentu a muže zároveň milovaného i zatracovaného.

Sdílet

Pavel Landovský, jemuž jeho kolegové i přátelé neřeknou jinak než Lanďák, je známý jako vyhlášený skandalista a člověk, který se proti hlouposti světa brání agresí. V portrétu režiséra Jiřího Stracha se však objevuje navzdory vší své nesnesitelnosti a provokativnosti neobyčejně citlivý, čestný a za svou pravdu neohroženě bojující muž, který se dokázal prosadit jako skvělý herec i jako odpovědný občan. Landovského herecká hvězda se naplno rozzářila v šedesátých letech na prknech Činoherního klubu. Dramatik a bývalý prezident Václav Havel později vzpomínal, že toho „svérázného hromotluka s orlím nosem“ původně ani nepovažoval za herce, ale spíš za instalatéra nebo automechanika.

Právě setkání s Václavem Havlem však v sedmdesátých letech obrátilo Landovského život „naruby“. Stal se jedním z prvních signatářů Charty 77 a také členem bytového divadla Vlasty Chramostové. Herec poněkud přírodního naturelu to tak vlivem politických okolností dotáhl nakonec až do slavného vídeňského Burgtheatru, což by sám původně asi nikdy nepředpokládal. Přes nejrůznější peripetie osudu, nesmírnou komplikovanost vlastní povahy a určitý sklon ke kosmopolitismu nikdy nezapomněl, kde má své kořeny. Málokdo ví, že Pavel Landovský nebyl jen hercem, ale psal i divadelní hry. Jeho prvotina Hodinový hoteliér byla poslední divadelní hrou psanou pro Oldřicha Nového.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).