Hlavní navigace

ČT1: Máte slovo s M. Jílkovou na téma: Pomohl Michael Kocáb Romům? – 3. 6.

[Tisková zpráva] Ve čtvrtek 3. 6. na ČT1 od 21:45 hodin Máte slovo s M. Jílkovou tváří v tvář problému: Pomohl Michael Kocáb Romům? Pozvání do studia přijali: vládní zmocněnec pro lidská práva Michael Kocáb, senátorka a starostka Mariánské Hory a Hulváky Liana Janáčková a první náměstek ministra vnitra ČR Jiří Komorous.

Sdílet

V přímém přenosu se bude moderátorka Michaela Jílková společně se svými hosty zamýšlet nad tím, s jakými problémy se nejvíce potýká romská minorita, co pro Romy udělal Michael Kocáb jako ministr pro lidská práva a menšiny a co pro ně může udělat z pozice své nové funkce, zda jsou Romové diskriminováni, nebo zda se jim dostává nadstandardní pomoci, proč se české a romské etnikum neustále dostává do sporů, které mají někdy tragické konce.

Někteří Romové se i dnes cítí diskriminováni v práci i v osobním životě. Zaměstnavatelé dávají přednost českému etniku před romským. Na děti je ve škole nahlíženo jako na hloupé a nevzdělatelné, jsou dávány do speciálních škol. Projevy netolerance a nevraživosti hraničí s projevy rasismu, které mají někdy i tragický konec. Většina Čechů naopak považuje soužití romské a neromské populace za špatné. Nevraživost vůči Romům je podporována i některými politiky a starosty, jejich populistickým řešením problémů, jako je například vystěhování Romů z jejich domovů, uzavírání do ghett apod. Někteří Češi se domnívají, že za své problémy mohou Romové sami tím, že se nejsou schopni přizpůsobit většinovému způsobu života, že je na ně používán „jiný metr“, a že jsou naopak zvýhodňováni – zejména co se týče sociálních dávek.

Máte slovo s Michaelou Jílkovou – diskusní pořad, kde můžete vyjádřit svůj názor a kde řešíme problémy a témata, která působí starosti občanům! Každý divák může poslat svůj názor formou SMS nebo prostřednictvím webu České televize. Ve studiu, v němž povede moderátorka debatu, budou připraveni zastánci různých názorů na vybrané aktuální téma: zástupci odborné i laické veřejnosti. Nejde o to, aby se jeden host dostal do pozice „otloukánka", na kterého by útočili ostatní, každý bude mít šanci říct svůj názor na daný problém a obhájit ho.

Před koncem pořadu moderátorka vyhlásí téma příštího diskusního pořadu Máte slovo, vysílaného ve čtvrtek 10. 6. na ČT1 od 21:45 hodin. Debatovat může přijít každý, kdo se nestydí za svůj názor – stačí se přihlásit na tel. čísle: 261 13 77 66 nebo e-mailové adrese: mateslovo@ces­katelevize.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).