Hlavní navigace

ČT1 – Příběh slavného cimrmanologa L. Smoljaka a Nejistá sezóna

[Tisková zpráva] Ladislav Smoljak, autor, režisér, herec, cimrmanolog a spolutvůrce mnoha nesmrtelných komedií i výroků v ukázkách a vzpomínkách příbuzných, nejbližšího spolupracovníka Zdeňka Svěráka a také M. Čepelky, P. Bruknera, J. Kašpara, A. Kroba, V. Šaška, P. Taussiga a dalších. Ve středu 7. září na Jedničce a ČT HD ve 21:00 hodin premiéra dokumentu Pavla Křemena Ladislav Smoljak: Všeuměl z cyklu Příběhy slavných, od 21:55 hodin následuje hořká komedie Nejistá sezóna.

Sdílet

ČT1 a ČT HD l středa 7. 9. l 21:00 l Příběhy slavných – Ladislav Smoljak: Všeuměl (premiéra)
Legendární spoluzakladatel Divadla Járy Cimrmana, scenárista veleúspěšných filmů Jáchyme, hoď ho do stroje, Na samotě u lesa, Marečku, podejte mi pero, režisér filmů Kulový blesk, Vrchní, prchni, Nejistá sezóna. Spolu se Zdeňkem Svěrákem autor 15 cimrmanovských divadelních her, zakladatel divadla Studio Láďa a autor všech jeho her, vynikající herec a uznávaný publicista se narodil 9. 12. 1931. Jeho předkové pocházeli i z Podkarpatské Rusi, táta byl nemanželské dítě, takže Ladislav Smoljak říkal, že jeho původ může být opravdu jakýkoliv, mohl mít krev vojáka, potulného kejklíře nebo nějakého žida. Nedostal se na režii na DAMU, proto vystudoval vysokou školu pedagogickou. Sice krátce učil, ale po setkání se Zdeňkem Svěrákem ve školním dramatickém kroužku nabrala jeho cesta původní směr – divadlo a milovaný film. Zemřel po těžké nemoci, kterou dlouho překonával, 6. 6. 2010.

ČT1 l středa 7. 9. l 21:55 l Nejistá sezóna
Ladislav Smoljak a Zdeněk Svěrák v hořké komedii z časů, kdy toho k smíchu moc nebylo. Divadelní zkušenosti Zdeňka Svěráka a Ladislava Smoljaka se staly podkladem pro hořkou „cimrmanovskou" komedii, kterou spolu natočili v roce 1987. S humorem, satirickou příchutí i s nádechem nostalgie ve filmu líčí peripetie malého divadelního souboru (Divadla starých forem), který má sice úspěch u publika, ale zároveň i stálé potíže s nadřízenými orgány. Zachycují usídlování divadla na nové štaci v nevyhovujícím sále periferního kulturního domu, průběh zkoušek nové hry i její premiéru, ale také epizody ze zákulisí. Značný prostor mají ukázky z her repertoáru Divadla Járy Cimrmana (Němý Bobeš, Akt, Dlouhý, Široký a Krátkozraký, Dobytí severního pólu, Cimrman v říši hudby), ačkoliv tu jméno slavného fiktivního génia ani jednou nepadne. Film vychází ze skutečných situací a není v něm (kromě her) nic vymyšleného.