Hlavní navigace

ČT1: Máte slovo na téma: Proč je tolik dětí v dětských domovech?

[Tisková zpráva] Ve čtvrtek 7. října na ČT1 od 21:35 Máte slovo s Michaelou Jílkovou tváří v tvář problému: Neumějí se rodiče postarat o své děti, nebo je to chyba státních institucí? Pozvání do studia přijali: Marie Vodičková z Fondu ohrožených dětí, ředitel odboru rodiny a dávkových systémů MPSV Miloslav Macela, soudkyně Libuše Kantůrková, ředitelé dětských domovů a rodiče.

Sdílet

V přímém přenosu bude moderátorka Michaela Jílková společně se svými hosty diskutovat na téma, proč je u nás tolik dětí v dětských domovech. Neumíme se snad postarat o své děti? Je to chyba rodičů, nebo státních institucí?

Česká republika je ze strany Výboru OSN pro práva dítěte opakovaně kritizována pro velký počet dětských domovů. A dětí, které jsou do nich umísťovány, přibývá. Za poslední dobu se také objevily případy, kdy byly děti odebrány z rodin pouze z ekonomických důvodů. To znamená, že například jeden z rodičů či oba ztratili práci, nemohli platit nájem a celá rodina se rázem ocitla na ulici. Nebylo by lepší poskytnout rodině pomoc od státu, aby se se situací vyrovnala sama než děti milujícím rodičům ihned odebrat a způsobit jim trauma na celý život? Nevyšla by tato pomoc levněji i stát, když se obecně ví, že institucionali­zovaná výchova je velmi drahá? Na druhou stranu je potřeba přiznat, že v takto chudých rodinách bývá obvyklé časté střídání jednoho z partnerů, dochází občas k rodinnému násilí, které se bohužel nevyhne ani dětem. Právě až kritická situace v rodině mnohdy odhalí týrání dětí.

Máte slovo s Michaelou Jílkovou – diskusní pořad, kde můžete vyjádřit svůj názor a kde řešíme problémy a témata, která působí starosti občanům! Každý divák může poslat svůj názor formou SMS nebo prostřednictvím webu České televize. Ve studiu, v němž povede moderátorka debatu, budou připraveni zastánci různých názorů na vybrané aktuální téma: zástupci odborné i laické veřejnosti. Nejde o to, aby se jeden host dostal do pozice „otloukánka", na kterého by útočili ostatní, každý bude mít šanci říct svůj názor na daný problém a obhájit ho.

Před koncem pořadu moderátorka vyhlásí téma diskusního pořadu Máte slovo, vysílaného ve čtvrtek 14. 10. na ČT1 od 21:40 hodin. Debatovat může přijít každý, kdo se nestydí za svůj názor – stačí se přihlásit na tel. čísle: 261 13 77 66 nebo e-mailu: mateslovo@ces­katelevize.cz. Své názory můžete posílat také formou SMS ve tvaru: MS mezera TEXT ZPRÁVY na telefonní číslo: 906 06 09.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).