Hlavní navigace

ČT1: Sbohem, baby – režijní debut Bena Afflecka s hvězdným obsazením

[Tisková zpráva] Každý chce znát pravdu… ale jen dokud ji nenajde. Premiéra amerického kriminálního filmu Sbohem baby (2007) na Jedničce v sobotu 4. června od 21:40.

Sdílet

Režijní debut populárního amerického herce Bena Afflecka není prvoplánovým kriminálním thrillerem, ale působivou, trochu melancholickou studií komplikovaných a nejednoznačných lidských osudů a vztahů, jež sebou často přinášejí těžká životní rozhodnutí. Hrají: C. Affleck, M. Monaghanová, M. Freeman, E. Harris, J. Ashton, A. Ryanová, A. Madiganová a další.

Americký herec Ben Affleck (nar. 1972) získal velkou popularitu hlavními rolemi ve válečném velkofilmu Pearl Harbor (2001), v akčním thrilleru Nejhorší obavy (2002) a v komiksové adaptaci Daredevil (2003). Má však mnohem širší umělecké ambice, než by se na první pohled zdálo. S kamarádem z dětství Mattem Damonem napsal scénář k filmu Dobrý Will Hunting (za který dostali mj. Oscara). Po krátkém snímku s pozoruhodným titulem Zabil jsem svoji lesbickou manželku, pověsil ji na hák a teď mám smlouvu na tři filmy u Disneyho si vyzkoušel i režii celovečerního filmu a výsledkem příjemně překvapil.

Pro svůj dlouhometrážní debut si vybral kriminální román Dennise Lehanea Sbohem, baby (1998, česky 2008), v němž známý autor rovněž zfilmovaných románů Tajemná řeka a Prokletý ostrov líčí pátrání po zmizelé čtyřleté holčičce.

Hlavního hrdinu, soukromého detektiva Patricka Kenzieho, hraje přesvědčivě režisérův mladší bratr Casey Affleck a výrazné kreace předvádějí i další herečtí představitelé, Morgan Freeman (policejní kapitán Doyle), Ed Harris (detektiv Bressant) a zejména Amy Ryanová v úloze dívčiny nezodpovědné matky, za niž dostala řadu ocenění (mj. Ceny newyorských a losangeleských filmových kritiků, nominace na Oscara a na Zlatý glóbus).

Vedle bezchybného vedení herců Ben Affleck zaujal vykreslením chudého bostonského předměstí Dorchester, kde se příběh odehrává (a kde se také narodil autor předlohy).

www.ceskatele­vize.cz/program